GeriGündem Yozgat'ta kuş gribi şüphesi: 4 ördek telef oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yozgat'ta kuş gribi şüphesi: 4 ördek telef oldu

Yozgat'ın Akdağmadeni İlçesi'ne bağlı Altılızaim Geçidi Köyü'nde 4 ördek ile 45 tavuğun telef olduğu bildirildi. Köydeki diğer kanatlılar itlaf edildi.

Yozgat Valisi Gökhan Sözer, yaptığı açıklamada, önceki gün Altılızaim Geçidi Köyü'nde 4 ördek ve 45 tavuğun telef olduğunu söyledi. Vali Sözer, “Köylülerimizin ihbarı üzerine gerekli inceleme ve araştırma yapıldı. Elimizde, ölen kanatlıların kuş gribi olduğuna dair bulgu bulunmamaktadır” dedi. Ölen kanatlılardan numune alınarak İzmir Bornova Veterinerlik Araştırma Merkezi'ne gönderildiğini kaydeden Vali Sözer, tedbir amacıyla köyde bulunan 668 kanatlının bedelleri ödenerek itlaf edildiğini belirtti. Vali Sözer, şunları kaydetti:

“Köylülerden gelen ihbar üzerine ekiplerimiz bölgede gerekli araştırma ve incelemelerde bulundu. Bu köy dışındaki köylerimizde herhangi bir kanatlı ölümü olmadığı belirlendi. Gerekli tedbirler alındı. Elimizde ölen kanatlılarla ilgili bir bulgu bulunmaması, diğer köylerimizde de ölüm olaylarına rastlanılmaması nedeniyle karantinaya gerek görmedik.
Ancak, ölüm olayının olduğu köyde bulunan diğer kanatlılar tedbir amacıyla itlaf edilmiştir. Tahlil sonuçları geldiğinde kanatlıların ölüm nedenleri belli olacaktır, bunu da kamuoyuyla paylaşacağız.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle