Gündem Haberleri

  Yörüklerin sorunları

  A.A
  16.11.2009 - 22:49 | Son Güncelleme:

  AK Parti Mersin Milletvekili Ali Er, 24 yıllık milletvekilliği boyunca göçerlerin sorununu dile getirdiğini belirterek, göçerlerin sorunlarının çözülmesini istedi.


  AK Parti Mersin Milletvekili Ali Er, 24 yıldır Parlamentoda Milletvekili olduğunu anımsatarak, 24 yıldır yörük göçerlerin sorunlarını dile getirdiğini söyledi.

  İleriki yıllarda bu sorunu bir daha gündeme getirmek istemediği ve soruna çözüm bulunması gerektiğini ifade eden Er, “24 yıldır anlatıyorum. Umarım son anlatmam olur bu... Sarıkeçililer, deve ile göç eden 400 haneli göçerlerdir. Bunlar yazın ve güzün Mersin ile Konya arasında göç ederler. Her yolculukları 1.5 ay sürüyor. Dünyada deveyle göçen tek insan topluluğu Sarıkeçililerdir. Bunların kültür yanı, turizm yanı, tarım ve hayvancılık yanı var. Bu yörükler ormanda yaşarlar, keçilerini ormana salarlar. Ancak keçiyi, deveyi ormana salmak kanunen yasak. Bizim yörükler nereye gidecekler? Ormancı kovuyor, jandarma kovuyor, hakim, savcı kovuyor. Her gören bizi ormandan kovuyor” diye konuştu.

  Sarıkeçililerin olduğu orman bölgelerinin yangından en az hasar gören bölgeler olduğuna dikkati çeken Er, keçilerin ormanda yangının yayılmasına neden olan küçük otları yediğini söyledi.

  Ali Er, göçerlerin keçilerinin yayılacağı ormanların belirlenmesi ve kanuni düzenleme yapılana kadar bunların ormanlara girmelerine müsade edilmesini istedi.

  Sulu tarıma geçilmesi için gölet ve küçük ölçekli baraj yapımına ağırlık verilmesi gerektiğini de söyleyen Er, Köy Hizmetleri tarafından yapımı tamamlanan göletlerde biriken suyun tarımda kullanılması için gerekli isale hatlarının da biran önce yapılmasını istedi.

  MUNZUR'U KİRLETMEYELİM

  DTP Siirt Milletvekili Osman Özçelik, yayla yasağının kaldırılacak olmasının iyi bir gelişme olduğunu söyledi. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ormanların yakıldığını iddia eden Özçelik, bölgede barış ortamının sağlanması halinde orman yangınlarının da sona ereceğini ifade etti.

  Özçelik, “Kendi toprağımızı, dağlarımızı, ormanlarımızı kendi elimizle yok etmenin sonuna gelmeliyiz. Yanan ormanların bulunduğu alanlar ancak 100 yıl sonra kullanılabilir hale geliyor. Bir barış ortamındayız. Sorunların şiddet dışı yöntemlerle çözümü, uluslararası alanda da itibarımızı yükseltecektir” diye konuştu.

  Hasan Keyf'in 12 bin yıllık tarihi bulunduğunu ve buranın taşınmasının mümkün olmadığını vurgulayan Özçelik, 50 yıllık enerji üretimi için kurulması planlanan Ilısu Barajı nedeniyle bu tarihi yerin yok olacağını savundu.

  Özçelik, “Lütfen Ilısu Barajının yapımını durdurun. Tarihe duyulan saygının bir gereğidir bu. Munzur'a barajlar yapılacak. Dersim halkı acılıdır; 10 binlerce insanını 1938'de kaybetmiş bir halk. Bu acının üzerine Munzur acısını eklemeyin. Munzur'u kirletmeyelim” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı