Gündem Haberleri

  Yorgo, gururum

  Hürriyet Haber
  05.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Barışı biz kadınlar koruyacak

  YUNANİSTAN Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'nun annesi Margaret Papandreu, ‘‘Türkiye ve Yunanistan'ın barış ve dostluk içinde olmaları, tüm Yunan kadınlarının yaşamları boyunca rüyalarını süslemiştir. Yunanistanlı kadınlar olarak, ülkelerimiz arasındaki olumlu havadan biz iki kat mutluyuz, çünkü kadınız ve anayız. Barışı kadınlar koruyacak. Türkiyeli ve Yunanistanlı kadınlar’’ dedi. Uluslararası Kadın Hareketi ve Türkiye-Yunanistan Barış Gücü (Winpeace) Sözcüsü de olan Margaret Papandreu, 5-11 Mayıs tarihleri arasında Ankara'da düzenlenecek 3'üncü Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali'nin açılışına katılmak üzere dün İstanbul'a geldi. Margaret Papandreu, ABD'de ‘Yılın Devlet Adamı’ ödülüne layık görülen oğlu Yorgo Papandreu ile ilgili soruyu, sevinç içinde ve gururla yanıtladı. Bayan Papandreu, ‘‘Oğlunuz, önemli bir ödül aldı. Bu konudaki duygularınız nedir?’’ sorusu üzerine, önce derin bir iç çekti. Bu soruyu beklediği ve rahatladığı izlenimi veren Margaret Papandreu, bir anda gülümsedi. Oğluyla gurur duyduğunu belirten Papandreu, ‘‘Yorgo ödülü sizin Dışişleri Bakanınız Sayın Cem'le birlikte aldı. Yunanistan ve Türkiye Dışişleri Bakanları'nın, birlikte bu ödüle değer görülmeleri hem çok anlamlı, hem de çok güzel. Benim için, bunun başka bir anlamı da var. Anne olarak ne diyebilirim? Yorgo ile gurur duydum, çok çok mutlu oldum’’ dedi.

  Liani araya girince yuvaları yıkılmıştı

  ABD'li Margaret Chant, 1948 yılında, Kıbrıs Rum Kesimi kökenli dişçisinde karşılaştığı Yunanlı Andreas Papandreu'yla evlendikten sonra Yunanistan'a yerleşmişti. Andreas Papandreu, eşi Christina'nın boşanmaya razı olmasından sonra Margaret Chant ile 1951 yılında ABD Nevada'da medeni nikahla evlenmişti. Çift, 1959 yılında da Yunanistan'ın başkenti Atina'daki bir kilisede ortodoks töreniyle nikah tazelediler. Yunanlıların ‘Margarita’ dedikleri Margaret Chant Papandreu'nun yıllar süren evliliği, Andreas Papandreu'nun Dimitra Liani'ye aşık olmasıyla sallanmaya başladı.

  MÜTHİŞ AŞK

  Andreas Papandreu, en sonunda aşka yenildi ve Margarita'dan boşanarak, 1989 yılında Liani ile evlendi. Margarita ve Andreas Papandreu'nun evliliklerinde 3 erkek, 1 kız çocukları oldu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı