Gündem Haberleri

  Yorgo bu sefer kararlı gibi

  Hürriyet Haber
  14.11.2009 - 16:43 | Son Güncelleme:

  Önce Başbakan Yorgo Papandreu sürpriz bir şekilde İstanbul’a gitti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.

  Papandreu hemen sonra Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile buluştu. Ardından, Başbakan Erdoğan Atina’ya Ege ve Kıbrıs’ı da içeren bir dizi önerilerin yer aldığı bir mektup gönderdi. Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Yunan başkentinde beklentilerin ötesinde ilgiyle karşılandı. Bu satırlar yazıldığında da Papandreu’nun Erdoğan’a cevap mektubu göndermesi bekleniyordu.

  Yunanistan’da Papandreu’nun seçimleri kazanmasından sonra sadece bir ay içinde yaşanan bu gelişmeler, neredeyse altı yıldır yerinde sayan Türk-Yunan ilişkilerinde yeni bir dönemin başladığı-başlayacağı habercisi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu aralık ayı başında Atina’ya gelecek. Erdoğan’ın da Atina ziyareti gündemde.

  Görünen o ki Papandreu yıllardan beri süregelen sorunları çözmekte kararlı. Seçimleri yüzde 10.5 farkla kaybeden ve muhalefete düşen Yeni Demokrasi (ND) partisinin yeni liderini seçmesi ve toparlanması birkaç ay alacak. Yunan halkının yeni hükümete tanıdığı tolerans dönemi de daha birkaç ay için geçerli. Papandreu bu konjönkturden yararlanmak için acele ediyor. Fazla tepki oluşmasına fırsat vermeden adımlar atmak istiyor. Türkiye konusunun Yunanistan’da taşıdığı önemin, Yunanistan konusunun Türkiye’de taşıdığı önemden çok daha fazla olduğu realitesini iyi biliyor Yunan Başbakanı.
  Ege’nin iki yakasındaki ilişkiler kaybedilen fırsatlarla doludur. İnşallah bu defa farklı olur

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı