Gündem Haberleri

  Yöneticilik Okulu

  Merve YENAL
  26.01.2002 - 14:29 | Son Güncelleme:

  Perakendecilik sektöründe hizmet veren Metro AG kurduğu Yöneticilik Okulu'nda personele yönelik eğitimler veriyor. Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde hizmet veren okul gelecek yıllarda yeni mezunları da kabul edecek.

  Uzun vadeli başarıya giden yolun 'eğitimli personel'den geçtiğini fark eden birçok firma çalışanına eğitim vermek için kollarını sıvadı. Perakendecilik sektöründe hizmet veren Metro AG de bu amaçla Boğaziçi Üniversitesi işbirliğiyle ‘Metro AG Türkiye Yöneticilik Okulu’nu kurdu.

  Yöneticilik Okulu şimdilik yalnızca Metro AG şirketileri Metro Grosmarket, Real-Hipermarket ve Praktiker Yapı Marketleri'nin insan kaynaklarını eğitmeyi planlıyor. Gelecek yıllarda yeni mezunlara da kapılarını açacak.

  Praktiker Genel Müdürü Babür Söğütlü perakendecilik sektöründe çok büyük bir birikim olmadığı için böyle bir eğitime ihtiyaç duyduklarını belirtiyor: ‘‘Perakendecilik Türkiye'de çok yeni ve potansiyeli yüksek bir sektör. Metro Grosmarket ve Praktiker Yapı Market olarak elemanlarımızı yurt dışındaki standartlara uygun hale getirmek istedik.‘‘

  Eğitimin temel amacını şöyle açıklıyor: ‘‘Bizim için önemli olan homojen, aynı yetkinliklere sahip, tek vizyonu paylaşan ve bunları uygulayabilecek kişilerin sayılarının çoğalması.‘‘

  Program geçen yıl başlamış. Bir deneme süreci olarak geçmiş. Bu yıl daha oturmuş bir şekilde devam ediyor. Bu yılki programa marketlerden departman müdürü, satınalma ürün grup müdürü veya satınalma uzmanı seviyesinde toplam 18 kişi katılıyor.

  Kasım 2001'de başlayan eğitim dönemi sekiz aya yayılmış. İki haftalık periyodlarda üç veya dört günlük bloklar halinde veriliyor. Her blokta tek bir konu işleniyor.

  Teorik eğitim Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri tarafından veriliyor. Buna paralel olarak şirket yöneticileri kendileriyle ilgili bölümlerdeki uygulamaları ve şirket vizyonunu aktarıyor. Programa katılacakların Metro AG ve Boğaziçi Üniversitesi temsilcilerinden oluşan Akademik Komite'nin belirlediği şartlara uygun olması gerekiyor. Akademik Komite aynı zamanda programı devamı süresince denetleme görevini üstleniyor. Eğitim verilecek elemanlarda özellikle İngilizce bilgisi aranıyor.

  Bu yıl yalnızca Metro AG bünyesinde çalışanlara verilen eğitim ilerde yeni mezunlara da bu kapıyı açacak: ‘‘Belki gelecek yıl, belki daha sonraki yıl üniversite mezunlarını da bu gruba dahil edebileceğiz. Öncelikle bizim grubumuzda kendilerine kariyer imkanı sağlayabilecek kişilere eğitim vereceğiz.‘‘

  Metro AG'nin Almanya ve Polonya gibi ülkelerde de elemanlarına bu tip eğitimler verdiğini belirtiyor. Eğitim sonrasında Temel Mağazacılık Yönetim Becerileri Sertifikası veriliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı