Gündem Haberleri

  Yöneticiler halkın sesini dinlemeli

  Hürriyet Haber
  04.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Akademisyenler Gezi Parkı için eylem yapanlara uygulanan polis şiddetini kınayarak, imza kampanyası başlattı. Liseliler ise twitter’da #liselerdirenisedestekveriyor hastagi ile Gezi Parkı eylemlerine destek verdi. Öğretim üyelerinin yayınladığı imza metinleri özetle şöyle:

  Boğaziçi Üniversitesi “Taksim Gezi Parkı’nın yok edilmesine karşıyız. Ağaçlarını korumak isteyen kentlilere uygulanan akıl dışı şiddeti kınıyor, yıkım faaliyetinin derhal durdurulmasını talep ediyoruz” dendi.

  Koç Üniversitesi “Biz öğretim görevlileri Taksim Gezi Parkı’nın muhafazası için barışçıl gösteri hakkını kullananlara şiddet uygulanmasını kınıyoruz. Polis müdahalesinin bir an önce durdurulmasını talep ediyoruz.”

  Türk Psikyatri Derneği “Bugüne kadar bu ülkenin psikiyatristleri olarak açılan tüm ruhsal yaraları tedavi etmeye, yaralananlara şifa bulmaya çalıştık. Ama artık hükümeti uyarıyoruz. Hükümetler; adil şekilde yönetmeyi vadettikleri insanların taleplerini tıpkı biz psikyatristler gibi dinlemeli, dertlerini anlamaya çalışmalıdır. Kendisine yükselen itirazları biber gazları ve tazyikli sularla bastıramaz, kendi vatandaşlarına ölümcül şekillerde saldıramaz.”

  İstanbul Bilgi Üniversitesi “İstanbullular olarak, karşı karşıya kaldığımız ve bizim yakınlarımız, öğrencilerimiz, dostlarımız ve öğretim elemanlarımızın da maruz kaldığı şiddetin hiçbir biçimde kabul edilemez olduğunu dillendirmek zorundayız.”

  İTÜ, Yıldız Teknik ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyeleri “Ani bir kararla yapılan ve halen yapılmakta olan müdahaleleri kınıyoruz. Kent içinde son kalan yeşil alanlara yönelik yapılaşma kararları, kentte yaşayanlara sorulmadan uygulanmaya devam etmektedir. Her türlü planlama ve kent yönetimi ilkesine aykırı olarak alınan bu tür tepeden inme kararlar açıkça kentin asıl sahibi olan İstanbul halkı tarafından da onaylanmıyor. Kentlinin taleplerini ve kent hakkını hiçe sayan bu kararları kabul etmediğimizi ve Gezi Parkı’nın yıkımına karşı bir kent hakkının savunusu olarak sürdürülen direnişi desteklediğimizi tüm kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz.”

  Finaller ertelensİn eyleme gidelim

  İSTANBUL Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencileri, bütünleme sınavlarının ertelenmesi için bir kampanya başlatarak, “Ülke içinde günlerdir devam etmekte olan direniş hareketinden ötürü öğrencilerin ve öğretim görevlilerinin mağdur olmaması ve destek vermek isteyenlerin direnişi destekleyebilmesi için 3-4-5-6-7 Haziran’da yapılacak bütünlemelerin ileri bir tarihe alınmasını istiyoruz” dediler.  Ege Üniversitesi’nde öğrenciler, sınavın ertelenmesi için rektörlüğe, Ankara Üniversitesi’nden öğrenciler ise, şehrin merkezine doğru yürüdü. Yeditepe Üniversitesi’nde ise dün sınavlar iptal edildi.

  Ortaöğretim öğretmenliği bölümlerine kontenjan yok

  Yükseköğretİm Kurulu (YÖK), Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni öğretmen yetiştirme stratejisi çalışmaları nedeniyle eğitim fakülteleri bünyesinde yer alan ortaöğretim alan öğretmenliği bölümlerine, önümüzdeki eğitim-öğretim yılından itibaren öğrenci kontenjanı verilmemesi kararı aldı. YÖK’ten yapılan açıklamada, sadece rehberlik ve psikolojik danışmanlık, din kültürü ve ahlak bilgisi, ilköğretim matematik, özel eğitim ve teknoloji tasarım öğretmenliğine ihtiyaç olduğu açıklandı. YÖK, “Kurulumuzda eğitim fakülteleri bünyesinde yer alan ortaöğretim alan öğretmenliği bölümlerine önümüzdeki eğitim-öğretim yılından itibaren öğrenci kontenjanı verilmemesi konusunda da bir karar alındı” dedi. AA

  125 bin öğretmen iki günlük grevde

  Eğitim-Sen üyesi 125 bin öğretmen, iki günlük greve gidiyor. Öğretmenlerin bugün başlayıp, yarın da devam edeceği eylemle ilgili Hürriyet’e açıklama yapan sendikanın Basın Yayın Sekreteri Tuğrul Culfa, şunları söyledi: “Birincisi hükümetin iş güvencemize yönelik yapmak istediği değişikliklere karşı bir tepki. İkincisi de ülkemizde halkın meşru demokratik tepkisine karşı otoriter, baskıcı yönelimlerine dur demesi için iki günlük greve gidiyoruz, hükümeti uyarıyoruz. Üyemiz olan 125 bin öğretmen 4-5 Haziran’da grevde ve alanlarda olacak. ”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı