Gündem Haberleri

  Yolsuzluk, yazlıkçıları susuz bıraktı

  Hürriyet Haber
  02.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sorunun çözümü için kaymakamlıkla belediye arasında mekik dokuyan bölge sakinleri, su mafyasının kucağına düştü.

  Semiz Kumlar mevkiindeki dört bin hanede yaşayanlar üç aydır su çetelerinin fahiş fiyatla sattığı sağlık denetiminden geçmeyen suları kullanmak zorunda kalıyor. Bu durumun sebebi ise yolsuzluk.

  20 yıl önce Silivri bölgesindeki birçok köy delegesi biraraya gelerek, Silivri Kaymakamı'nın başkanlığında Sular İdaresi Birliği'ni kurarlar. Mücavir alanlara su götürmek amacıyla kurulan birlik, 10-15 yıl iyi idare edilir. 1990'larla birlikte Sular İdaresi Birliği hakkında dedikodular başlar. Türkiye Elektrik Kurumu başta olmak üzere çeşitli devlet kuruluşlarına olan borçların ödenemediği ve su dağıtımının aksayarak sürdüğü 4-5 yılın sonunda Sular İdaresi Birliği'nin kapısına bu yılın başında kilit vurulur. Soruşturma açılır ve Birliğin borca battığı ve suistimal gibi suçların yönetimde kol gezdiği anlaşılır. Hesaplarda halka göre bir trilyon, resmi makamlara göre, 250 milyarlık açık vardır.

  Susuzluk sorunu o sırada başlar. Birlik lağvedilince, yani su sağlayacak kurum ortadan kalkınca ortada kalırlar. Silivri Kaymakamlığı ve Silivri Belediyesi'nin kapısını defalarca çalarlar. Sonunda Silivri Belediyesi'nden bir teklif gelir: ‘‘Hane başına 100'er mark ödeyin sularınızı akıtalım.’’

  Yazlıkçı oldukları için üvey evlat muamelesi gördüklerini söyleyen halk, ‘‘Verelim mi yoksa vermeyelim mi’’ diye düşünürken, suları üç gün akar. Ama bir daha akmamak üzere kesilince halk, Silivri Belediyesi'nin 100'er markı ödemeleri için özendirmeye çalıştığını düşünür.

  Kaymakam ise, Birliği ayağa kaldırma telaşında. Üç hafta önce toplanan kurul, Değirmenköy Belediye Başkanı Mümin Tuğlu'yu başkanlığa getirir. Tuğlu, borulardaki patlakları tespit etmek için üç gün su verir. TEK'e olan yüklü borç yüzünden su pompalayamayan Tuğlu, suları üç gün deneme maksadıyla akıtabilir. Ama bu üç gün, belediyenin ‘‘100'er mark verin’’ teklifiyle aynı tarihe rastlar.

  t TARAFLAR NE DİYOR?

  Emekli öğretmen Orhan Suat

  Üç aydır su akmıyor. Bir trilyonluk bir açık var. Bu parayı kimin yediği şimdi araştırılıyor. Birliğin kapısına kilit vurulunca ortada kaldık. Kaymakamlık ve belediyeye başvurularımızdan sonuç alamadık. Silivri Belediyesi 100'er mark para toplarsak suyumuzu akıtabileceğini söyledi. Ama bugüne kadar bir milyonluk suya zaten üç milyon ödüyorduk. İşin kötüsü su mafyası türedi.

  Silivri Belediye Başkanı Selami Değirmenci

  Su Birliği'nin geleceğini parlak görmediğimiz için daha önce bölgenin su sorunu için girişimlerde bulunmuştuk. Ama hallk sıcak bakmadı. 100'er markı su verdikten sonra düşmek üzere istiyoruz. Semiz Kumlar Mevkii yatırım bölgemizin dışında ama yardımcı olmak istiyoruz. Halkın da yeni seçilen Mümin Tuğlu'ya yardımcı olması gerekiyor. Sular İdaresi Birliği'yle ilgili olarak müfettişler çalışıyor hala.

  Değirmenköy Belediye Başkanı Mümin Tuğlu

  Kaymakamlığın ricası üzerine başkanlığı üzerime aldım. TEK borç olduğu için elektrik vermiyor. Değirmenköy Belediyesi olarak TEK'e taahhütname vererek pompaları çalıştırmayı hedefliyorum. 250 milyar liralık açık çıktı ama soruşturma devam ediyor. TEK'le anlaşırsak haftasonu su basabileceğimi sanıyorum.

  Çeltik Köyü Muhtarı Vedat Özkanlı

  Birlikten çıktık. Eski muhtar Nurettin Pirik, muhtarlığa ait 4.5 milyar lirayı bile vermedi.

  İSKİ yetkilisi

  Silivri Belediyesi'nin mark üzerinden para istemesi uygun değil. Bu tip tarife belirlemeleri Encümen kararı ve mülki amirin onayıyla yürürlüğe girebilir. Tarife de kaymakamın onayıyla belirlenir.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı