Gündem Haberleri

  Yollar yine kapalı

  Hürriyet Haber
  08.01.2002 - 13:19 | Son Güncelleme:

  Yurt genelinde bir çok yol halen kar yağışı nedeniyle kapalı. Yetkililer başta en yoğunları olmak üzere bütün yolları açmaya çalışıyor.

  BOLU'DA 3 GÜNDE BİN TON TUZ KULLANILDI
     
  Bolu`da, Karayolları ekipleri 3 gündür sürdürdükleri karla mücadele çalışmalarında bin toz tuz kullandı. Karlı zeminlerdeki buzlanmayı önlemek için yollara dökülen tuzun maliyetinin 50 milyar lira olduğu açıklandı.

  Karayolları 41. Şube Şefi İlkay Aktuğ, 3 gündür aralıklarla devam eden kar yağışı sonrasında Karayolları ekiplerinin D-100 ve E-80 TEM Otoyolu`nun Karayolları`na ait güzergahlarında yolun kapanmaması ve buzlanmanın önlenmesi için 70 personel ve çok sayıda araçla 24 saat aralıksız çalışma yaptığını söyledi.

  TRAKYA'DA YOLLAR AÇILIYOR
     
  Trakya`da kar yağışı ve yollarda meydana gelen buzlanma nedeniyle, Kırklareli`ye bağlı Kofçaz ilçesi`nde 5,  Demirköy`de ise 1 köye ulaşılamadı.

  Edirne Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, sabah satlerinde kısa süreli kar yağışı gerçekleştiğini ifade ederek, 1 hafta boyunca Trakya`da yağış beklenmediğini, sıcaklıkların mevsim normalleri altında olacağını belirttiler. Yetkililer, yarından itibaren don olayı beklendiğini vurgulayarak, uyarıda bulundu.

  DOĞU ANADOLU
     
  Çetin kış koşulları, Van, Bitlis ve Hakkari`de de etkisini sürdürüyor. Van ve ilçelerine bağlı 335, Bitlis`te 600, Hakkari`de ise 100 yerleşim birimi ile irtibat kesildi.

  Bölgede, üç gündür aralıksız devam eden kar yağışından dolayı, Bitlis şehir merkezinde kar kalınlığı 70, Hakkari şehir merkezinde 80,Van`ın yüksek kesimlerinde ise 1 metre 30 santimetreye ulaştı.

  BATI KARADENİZ
     
  Kar yağışından Zonguldak`ın ilçelerinden merkez, Çaycuma, Gökçebey, Devrek, Alaplı ve Ereğli`de 164, Bartın`ın ilçelerinden merkez, Amasra, Ulus ve Kurucaşile`de 70, Karabük`ün de ilçelerinden merkez, Safranbolu, Eskipazar, Eflani, Yenice ve Ovacık`ta 132 olmak üzere toplam 366 köy yolu kapandı.

  ORTA KARADENİZ
     
  Yoğun kar yağışı ve kötü hava koşulları özellikle bölgenin yüksek kesimlerinde günlük yaşamı olumsuz etkiliyor. Samsun`da 526, Ordu`da 306, Sinop`da 190 Amasya`da ise 150 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.

  Samsun-Ankara, Samsun-Ordu ve Samsun-Sinop karayollarının bazı kesimlerinde de ulaşım kontrollü olarak sağlanıyor.

  DOĞU KARADENİZ
     
  Köy Hizmetleri Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, yörede, Artvin`de 47, Bayburt`ta 68, Giresun`da 205, Gümüşhane`de 194, Rize`de 98, Trabzon`da 138 olmak üzere toplam 750 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.

  KAYSERİ`DE, 15 KİŞİ MAHSUR KALDI
     
  Kayseri`de, yolları kapalı olduğu için köylerine dönemmeyen 15 kişi Yahyalı İlçesi`nde mahsur kaldı.

  İlçeye bağlı 15 köyden işleri nedeniyle ilçe merkezine gelen 15 kişi, yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle yollar kapanınca, ilçe merkezinde mahsur kaldı.

  ANKARA'DA KAR YAĞIŞI YARIN DURACAK

  Karadeniz üzerinden gelen soğuk ve yağışlı hava, bugün Ankara`da etkili olmaya başladı. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü`nden alınan bilgiye göre, sabah saatlerinde başlayan ve aralıklı olarak devam eden kar yağışının, gece de etkili olması ve yarın öğle saatlerine kadar sürmesi bekleniyor.

  Ankara`da, 10-11 Ocak Perşembe ve Cuma günleri kar yağışı beklenmiyor. Ancak, her iki günde de sabah saatlerinde sis görülecek. Sis, Cuma günü yoğun olacak.

  Başkent`te bugün en yüksek hava sıcaklığı sıfırın altında 3 dereceolacak. Ankara`da yarın en düşük ve en yüksek hava sıcaklığının -10/-6, Perşembe günü -13/-5, Cuma günü ise -15/-7 derece olması bekleniyor. 

  ÇANKIRI, KAR BEKLERKEN BAHARI YAŞADI

  Meteoroloji`nin, Karadeniz üzerinden yoğun kar yağışının geleceği ve havanın iyice soğuyacağı uyarısı üzerine okulların tatil edildiği Çankırı`da günlük güneşlik bir gün yaşanıyor.

  Çankırı Valisi Halil Ulusoy, Meteoroloji`nin, aşırı buzlanma üzerine yağacak olan karın tehlike yaratacağı ihbarını değerlendirerek okulları tatil ettiklerini belirterek, ``Meteorolojinin tahmini tutmamıştır. Eğitim ve öğretime yarından itibaren devam edilecektir`` dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı