Gündem Haberleri

  Yollar resmen ayrıldı

  Hürriyet Haber
  02.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Turan YILMAZ / ANKARA

  İstanbul'daki 15 belediye başkanı önce Tayyip Erdoğan'a, ardından Erbakan'a ‘Bülent Arınç başkanlığında biraraya gelmeyi’ teklif etti. Erdoğan, ‘‘Hoca razı olursa tamam’’ dedi. Erbakan ise başkanları dinleyip, Yahudiler'in dünyayı nasıl böldüğünü anlattı.

  Necmettin Erbakan, önceki akşam kendisini ziyaret ederek, yeni partinin lideri konusunda uzlaşma öneren eski FP'li belediye başkanlarını geri çevirdi. Erbakan'ın bu tavrı FP'deki son bir çaba olarak birlik arayışı içine girenlerin son umutlarını da suya düşürdü. Böylece kapatılan FP'nin ‘Gelenekçi’ ve ‘Yenilikçi’ kanatlarının yolları ayrıldı.

  Recai Kutan'ın bir haftadır sürdürdüğü birlik toplantılarındaki kavgalı görüntüler zaten birçok kişiye bölünmenin kaçınılmaz olduğu izlenimini veriyordu. Ancak son bir umut olarak, iki tarafın da üzerinde uzlaşabileceği ortak bir ismin etrafında biraraya gelinebileceğine inananlar vardı. Her iki tarafta da yer alan bu isimler hem Erbakan, hem de Erdoğan'a bu önerilerini aktardılar. Bu konudaki son çabayı ise hemen hemen tümü Erdoğan'ı destekleyen ve İstanbul'daki ilçe belediye başkanlarının başı çektiği 15 belediye başkanının önce Erdoğan, ardından da Erbakan ile yaptıkları görüşmelerle ortaya konuldu. Belediye başkanları önce Erdoğan'a, sonra da Erbakan'a, ‘‘Bülent Arınç'ın başkanlığında biraraya gelinmesi’’ çağrısında bulundular. Erdoğan, ‘‘Eğer, Hoca buna razı olursa, ben de rıza gösteririm’’ yanıtını verdi.

  Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç, bu çağrıyı önceki gün önce Kutan'ın başkanlığında yapılan belediye başkanları toplantısında partilerinin kapatılmasıyla bağımsız hale gelen 400 kadar belediye başkanına duyurdu. Ardından da bu 15 belediye başkanı önceki akşam, Erbakan'ı Balgat'taki konutunda ziyaret ederek Arınç formülünü ortaya attılar.

  Erbakan ise aralarında İdris Güllüce, Mehmet Öcalan, Hüseyin Ülge, Recep Koral, Mehmet Sekmen, Erol Kaya, Sıddık Eraslan ve Ali Ersoy gibi çoğu Tayyip Erdoğan'ın yakın arkadaşı olan başkanları sessizce dinledikten sonra, Yahudiler'in dünyayı ve Türkiye'yi nasıl bölüp parçalayıp birbirine düşürdüğü ve yönettiği yönünde bir söylev verdi. Erbakan ardından da birlik ve beraberliğin önemine işaret ederek, ‘‘Tamam sizi dinledik’’ diyerek, görüşmeyi noktaladı. Erbakan'ın tavrı, artık yenilikçilerle gelenekçilerin yollarının ayrıldığı şeklinde yorumlandı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı