Gündem Haberleri

  Yollar aydınlatılsın ATM'lere kamera konsun

  Hürriyet Haber
  31.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Banka ve ATM gişelerinin önüne İngiltere'deki gibi çevreyi görebilen kameralar yerleştirilmesi şart. Batı’da çevreyi aydınlatan lambalar da hırsızlar tarafından kırılmasın diye tel örgülü haznelerle korunuyor.

  Hırsızlık, gasp ve kapkaçla mücadele yöntemlerinin başında yolların geceleri aydınlık tutulması, banka ve ATM gişelerinin önünün özellikle aydınlatılması ve kameralarla izlenmesi geliyor.

  AB, Amerika, Kanada, Avustralya ve Japonya'da tüm bankaların girişleri ve ATM makinelerinin önleri kameralarla denetim altında tutuluyor. Kameralar 180 derecelik görüş açısına sahip.

  İngiltere'de tüketici alışkanlıkları üzerine yapılan bir araştırmada, banka müşterilerinin banka binasının önüne kadar bir araçla geldikleri, işlem bittikten sonra, bir araçla olay yerinden ayrıldığı görülmüş. Bunun üzerine odak noktası banka girişi olan kameraların yerleştirilmesine karar verilmiş. Böyle bir kameranın net görüş alanı, 100 metrelik bir yarım daire.

  İngiltere'de ATM gişelerinin önleri ve bankaların girişinin geceleri ışıklandırılması şart koşuluyor. Belediye ve polis şartnamelerinde ışıklandırmanın kameranın görüş alanını kapsaması ve lambaların yerleştirildiği haznelerin kırılmaz olması gerektiği de yer alıyor.

  Lamba haznelerinin ön yüzü tel örgülü camla kaplanmak zorunda. Çünkü hırsızlar sık sık taş atarak lambaları kırıyor.

  Türkiye'de ise, böyle bir şartname bulunmuyor. Bankalardaki güvenlik kameraları sadece içeriye yönelik. Dışarıda olan az sayıdaki kamera ise sadece giriş kapısı çevresindeki çok dar bir alanı kapsıyor. Yani sistem, müşteriyi değil bankayı korumaya yönelik.

  City ve Soho'da güvenlik sistemi

  Dünyanın en büyük finans merkezlerinden biri olan Londra'nın City bölgesinin güvenliğini, emniyet içindeki özel bir birim sağlıyor. City'nin tüm giriş ve çıkışları, ara sokakları tepeden kameralarla kontrol altında tutuluyor. Bu kameralar ısıya duyarlı, geceleri alarm sistemi olarak da çalışıyor.

  Aynı tür kameralar, Londra'nın eğlence merkezi olan Soho'da ve metro istasyonlarında da kullanılıyor. Gasp ve kapkaç olaylarının en yoğun yaşandığı Soho'nun önemli kavşak noktalarına yerleştirilen bu kameralar sayesinde suç oranında büyük bir düşüş görülmüş, suçun takibi kolaylaşmış.

  Londra Merkez Belediyesi'nin bu konuda girişimlere başladığı ilk günlerde, ‘‘Büyük birader sizi gözlüyor'' pankartlarıyla protesto gösterileri yapılmış, kameralar özel hayata müdahale olarak kabul edilmişti. Belediye yetkilileri ise, burada denetlenecek olanların sadece gaspçılar olduğunu savunmuştu. Proje hayata geçirildikten sonra Soho'nun güvenli bir yer haline geldiği görülmüş, protestoları düzenleyen sivil toplum örgütleri belediyeyi elde edilen başarıdan ötürü kutlamıştı.

  Para çekerken arabasını çaldılar

  28 Mayıs gecesi, saat gece yarısını gösterirken, R.E, Maltepe Atatürk Caddesi'nde para çekmek için aracıyla bir ATM'ye yanaşır. Yanında arkadaşı da vardır. Açık olan Garanti Bankası ATM'sine yaklaşırken, arkadaşı arabadan iner, aralarında birkaç metre kala 18-20 yaşlarında, 1.60 boylarında bir genç hızla elinde tuttuğu aracının anahtarını kapar, aynı hızla arabayı alarak kaçar.

  R.E de hızlı davranak 34 YJ 2140 plakalı aracının peşinden gider, aynalara tutunur, sürüklenir, yaralanır. Ardından taksiyle kovalar, ne var ki izini kaybeder.

  Sonrası malum, Maltepe Emniyet Müdürlüğü'ne giderek olayı anlatır ve şikayette bulunur.

  30 Mayıs günü herhangi gelişme olmamıştır.

  Sigorta şirketi ise ödeme yapmayı kabul etmiyor.

  Okurumuz uyarıyor

  Suadiye Feride Geçidi

  Suadiye sakinleri adına bir okurumuz Akın Sokak'ta pekçok kapkaç olayı yaşandığını belirterek Kadıköy Belediyesi'nden yardım istedi. Faks şöyle:

  ‘‘Mayıs ayında Suadiye Akın Sokak'ta (Feride Geçidi Çıkışı) sabah saat 08.00'de arabalı kapkaççılar tarafından elimdeki çantam çalınmıştır.

  Duyduğuma göre bu sokak ve geçitte türlü olaylar meydana gelmektedir. Hırsızlık, sarkıntılık vb. Burası sabah ve akşam saatlerinde hırsızlığa ve diğer ahlaksızlıklara çok müsaittir. Kaçış kolay, ışık az, trafiğe kapalı vb.

  Ben Şaşkınbakkal'da oturuyorum. Bu geçidi işime giderken sabah ve akşam saatlerinde kullanıyorum. Fakat başıma bu olay geldikten ve bu türlü hadiseleri duyduktan sonra buradan geçemez oldum.''

  Beyoğlu'na kamera projesi

  Şimdi İstanbul Narkotik Şube Müdürü olan Tayfur Erdal Ceren, Beyoğlu Emniyet Müdürü olduğu dönemde, Londra'daki uygulamanın bir benzerini Beyoğlu için hazırlıyordu. Ceren, Beyoğlu'nun kapkaç ve gasp haritasını çıkarma çalışmasını başlatmıştı. Ceren'in, bu haritadan sonraki hedefi, kritik kavşaklara kameralar yerleştirmekti. Bilgisayar ağıyla birbirine bağlı olacak bu sistem sayesinde Beyoğlu'nda olay ve suçlu takibi hızlanacaktı. Birbirine entegre olan kameralar sayesinde suçluların kaçtıkları yönleri tespit etmek de kolaylaşacaktı. Proje çalışmaları sırasında görüştüğümüz Ceren, ‘‘Bu kameralar sayesinde güvenlik güçlerimizin zaafları da ortaya çıkacaktır'' demişti. Emniyet'in böylesi karmaşık bir sistemi kuracak kaynağa sahip olmadığını söyleyen Ceren, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimin işbirliğiyle projeyi gerçekleştirmeyi hedefliyordu. Ceren, Narkotik Şube'ye atanınca projeleri yarım kalmıştı.

  KAPKAÇ TERÖRÜ KURBANLARI

  Başınıza gelenleri bize yazın.

  HÜRRİYET İSTANBUL

  FAKS: 0212-677 04 21

  E-MAIL: agur@hurriyet.com.tr

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı