Gündem Haberleri

  Yoldan döndü

  Mert İLKUTLUĞ/İZMİR, (DHA)
  27.10.2003 - 01:41 | Son Güncelleme:

  Fransa'nın ilk uçak gemisi Clemenceau söküm için gizlice Türkiye'ye gönderildi. Greenpeace Türkiye'yi uyarınca, asbestli geminin rotası çevrildi.

  Türkiye, geçen yıl Aliağa'ya getirilen asbestli ‘Sea Beirut’ gemisinden kurtulamadan, bu kez Fransa'nın ilk uçak gemisi ‘Clemenceau’da yine söküm için Türkiye’ye gönderilmek istendi. Satın alan şirket sökümü İspanya'da yaptıracağını taahhüt ettiği halde ünlü geminin rotası Aliağa'ya çevrildi.

  Kimseye haber verilmedi

  Greenpeace Akdeniz Ofisi Gemi Sökümü Kampanya Sorumlusu Erdem Vardar, ‘‘Gemi, Fransa'nın Toulon Limanı'ndan 13 Ekim günü yola çıktı. Ancak Greenpeace olarak, geminin herhangi bir temizleme işlemine tabi tutulmadan yola çıktığını öğrenince devreye girdik. Herhangi bir merciiye haber verilmeden yapılan bu rota değişikliği Türk ve Fransız yetkililere bildirilince gemi Sicilya Adası açıklarında durduruldu’’ dedi.

  Aliağa ucuz geliyor

  Vardar, ‘‘Dünyada her yıl 600 gemiden yaklaşık 100'ü söküm için Türkiye'ye getiriliyor. Türkiye'de söküm ucuz. Çünkü Aliağa'daki gemi söküm alanında temel iş ve çevre sağlığı koşulları yerine getirilmiyor’’ dedi. Fransa'dan geçen yıl 4 Mayıs'ta söküm için Türkiye'ye gönderilen ‘Sea Beirut’ gemisi, Fransa sorumluluk almayınca Türkiye'nin elinde kaldı. Gemiyle ilgili davalar sürüyor.

  Ağırlık: 22 bin 350 ton

  Personel: 2 bin 150 kisi

  Uzunluk: 265 metre

  Genişlik: 51.2 metre

  Uçak sayısı: 40

  1976’da İstanbul'a gelen Clemenceau, 1961'de hizmete girdi ve 1997'de emekliye ayrıldı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı