GeriGündem Yolda kaplana arazide iguanaya dönüşüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yolda kaplana arazide iguanaya dönüşüyor

Yolda kaplana arazide iguanaya dönüşüyor
refid:7408890 ilişkili resim dosyası

Kaplan (Tiger) gibi yırtıcı, iguana gibi kıvrak olduğu için ismini bu iki hayvanın birleşiminden alan Tiguan'ı geçtiğimiz hafta Macaristan'ın Budapeşte şehrinde test ettik.

Alman otomobil üreticisi Volkswagen'in ilk arazi aracı olan Touareg’den sonra geliştirdiği küçük arazi aracı Tiguan, Avrupa'da piyasaya sunulurken Türkiye'ye ise önümüzdeki yıl Ağustos ayında '2009 model' olarak gelecek. Volkswagen'in Türkiye temsilcisi Doğuş Otomotiv yılda 2 bin adet satmayı planladığı Tiguan'ı Türkiye'de 60 bin YTL'nin altında bir fiyatla piyasaya sunmak istiyor.

Volkswagen, tüm dünyada artış gösteren kompakt SUV pazarında yepyeni modeli Tiguan ile mücadele etmeye hazırlanıyor. Dünya tanıtımı geçtiğimiz ay düzenlenen Frankfurt Otomobil Fuarı'nda yapılan Tiguan'ı ilk kez geçtiğimiz hafta Budapeşte'de test ettik. Touareg'in kardeşi olarak tanımlanabilecek bir model olan Tiguan, daha kompakt boyutlara sahip. Başta Almanya olmak üzere Avrupa'da piyasaya sunulan Tiguan, yaşanan yoğun talep nedeniyle Türkiye'ye ancak önümüzdeki yaz gelebilecek.

Önümüzdeki yıl Ağustos ayından itibaren 2009 model olarak yollara çıkacak olan Tiguan'ın Türkiye'de fiyatının ise 60 bin YTL'nin altından başlaması bekleniyor. 2 veya 4 tekerlekten çekişli olarak tercih edilebilen Tiguan'da biri dizel 3 farklı motor görev yapıyor.

VERGİ AVANTAJI

1.4 litre 150 beygir gücündeki küçük hacimli motorunun kompakt SUV pazarında Tiguan'a Türkiye'de önemli vergi avantajı sunacağı kesin. Tiger (kaplan) ve İguana'nın özelliklerini barındırmasından dolayı bu iki hayvanın adının ortak kullanımından doğan Tiguan ismini alan araç, Touareg’e göre çok daha küçük boyutlara sahip. Kaplan'ın yırtıcılığı ile İguana'nın kıvraklığını bir arada sunan Tiguan, köşeli tekerlek yuvaları ve ön/arka tasarım detaylarıyla dikkat çekici tasarım detaylarına sahip.

VW Tiguan’in iç mekanında da yeni tip geniş orta konsol tasarımı ön plana çıkıyor.

Tiguan’da, 1.4 litre 150 beygir ve 2.0 litre 170 beygir benzinli ile 2.0 litre 140 beygir dizel motor görev yapıyor. 3 farklı donanım seçeneğine sahip Tiguan'ın baz donanım seviyesinde dahi ESP, 6 hava yastığı, yağmur ve park sensörü, geri kaymayı önleyen Auto Hold sistemi ve çift yönlü klima standart olarak sunuluyor. 4.43 metre uzunluğundaki Tiguan'ın 470 litrelik bagaj hacmi arka koltuklar katlandığında 1510 litreye kadar genişleyebiliyor. Asfalt yolda tam bir binek otomobil konforu sunan Tiguan, arazide ise açıkçası beklentimin üzerinde başarılı bir performans gösterdi. Aracın kendi kendine park etmesini sağlayan Park Assist sistemi de Tiguan'ın özellikleri arasında. Bu sistemi bizzat test ettim. Sonuç Türkiye'de kadınlar artık daha rahat.

TIGUAN'DA GÜVENLİK 5 YILDIZLI

Dünyanın en önde gelen otomobil güvenlik organizasyonlarından olan EuroNCAP, gerçekleştirdiği son çarpışma testleri sonrasında Volkswagen’in yeni küçük SUV modeli Tiguan’ın 5 yıldız alarak sınıfının genel toplamda en başarılı otomobili olduğunu açıkladı. Böylelikle Tiguan, Volkswagen’in Golf, Passat, Touran ve Touareg’den sonra Euro NCAP’ten 5 yıldız alan 5'inci modeli unvanına sahip oldu. Gerek önden gerekse yandan çarpışma testleri sonrasında yaşam kabininde minimum ölçüde hasar oluşan ve yolcularını başarıyla koruyabilen VW Tiguan, çocuk korumasında da maksimum başarı gösterdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle