Gündem Haberleri

  THY uçağı İstanbul üzerinde 7 saat 22 dakika dolaştıktan sonra inebildi

  Hüseyin ASLIYÜCE / İSTANBUL (DHA)
  14.10.2017 - 08:11 | Son Güncelleme:

  THY'nin İstanbul'dan Kanada'ya gitmek için havalanan uçağında 16 yaşındaki bir yolcu rahatsızlandı. Bunun üzerine İstanbul'a geri dönme kararı alan pilot, iniş ağırlığına ulaşmak için 7 saat 20 dakika boyunca Marmara Denizi üzerinde tur attı, 6 ton yakıt tüketti. Rahatsızlanan yolcuya müdahale edildi. Denizi üzerinde 7 saat 20 dakikalık tur atan ve Atatürk Havalimanı'na geri dönen THY uçağında bulunan 6 yolcu uçuşa devam etmek istemedi

  İstanbul'dan Kanada Montreal'e 16 yaşındaki bir yolcunun aniden fenalaşması sonucu Marmara Denizi üzerinde 7 saat 20 dakikalık tur atan ve Atatürk Havalimanı'na geri dönen THY uçağında bulunan 6 yolcu uçuşa devam etmek istemedi.
  Türk Hava Yolları'nın İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Kanada'nın Montreal kentine TC-JOA kuyruk tescilli, Airbus A330-300 tipi uçağı 253 yolcusuyla havalanmıştı. Kısa bir süre sonra 16 yaşındaki bir yolcu rahatsızlanmış, pilot Atatürk Havalimanı'na geri dönme kararı almıştı. Uçak 7 saat 22 dakika Marmara Denizi üzerinde tur atıp yakıtını tükettikten sonra saat 22.55'de sorunsuz bir şekilde inişini gerçekleştirmişti.

  NE OLMUŞTU?

  THY’nin İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Kanada’nın Montreal kentine gitmek üzere 253 yolcusunu alarak saat 15.33’te havalanan Airbus 330-300 tipi, TC- JOA kuyruk tescilli uçak, kalkışından kısa bir süre sonra 16 yaşındaki genç kız bayıldı. Uçağın kaptan pilotu durumu Atatürk Havalimanı Trafik Kontrol kulesine bildirerek iniş izni aldı.

  Yakıt boşaltma sistemi bulunmayan uçak İniş için uygun iniş ağırlığına ulaşmak için 7 saat 22 dakika havada tur attıktan sonra yakıtını tüketti. Uygun iniş ağırlığına ulaşan uçak saat 22.55’te İstanbul Atatürk Havalimanı’na sorunsuz şekilde indi.

  THY uçağı İstanbul üzerinde 7 saat 22 dakika dolaştıktan sonra inebildiTHY'nin İstanbul'dan Kanada'ya gitmek için havalanan uçağında 16 yaşındaki bir yolcu rahatsızlandı. Bunun üzerine İstanbul'a geri dönme kararı alan pilot, iniş ağırlığına ulaşmak için 7 saat 20 dakika boyunca Marmara Denizi üzerinde tur attı, 6 ton yakıt tüketti. Rahatsızlanan yolcuya müdahale edildi.

  Uçağın altında bekleyen ambulansa alınan hasta yolcunun durumunun iyi olduğu öğrenildi. Yolculardan bazılarının otel hizmetinden yararlandırılacağı bir kısmının ise tahsis edilecek yeni uçakla saat 01.00’da Montreal’e gideceği bildirildi.

  THY'DEN YENİ AÇIKLAMA
  Rahatsızlanan yolcunun uçaktan indirilmesinin ardından terminale alınan yolcular için tahsis edilen yeni uçak, Montreal'e gitmek üzere saat 01.35'de Atatürk Havalimanı'ndan havalandı. Bu arada bazı yolcular uçuştan vazgeçerken, rahatsızlanan yolcu ve 4 yakını da uçağa binmezken, bazı yolcular da Montreal'e gitmekten gitmedi. Konuyla ilgili olarak Türk Hava Yolları Basın Müşavirliği'nden yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:
  “ Saat 01.35'te havalanan TK-35 uçuş kodlu İstanbul-Montreal seferimize rahatsızlanan yolcumuz ve 4 yakını ile uçmaktan vazgeçen 6 yolcumuz devam etmedi. Uçuşa devam etmeyen yolcularımıza otel hizmeti verildi.Yeniden havalanan uçağımız saat 11.50 gibi Montreal'e inmesi planlanmaktadır.

  THY uçağı İstanbul üzerinde 7 saat 22 dakika dolaştıktan sonra inebildiYOLCULAR YAŞANANLARI ANLATTI

  Kanada’dan bir aylık izine gelen Konyalı Battal Ok, şunları söyledi:
  "İznim bitti, havalimanına geldim. Saat 14.05’te uçağımız kalkacaktı. 1 saat rötar yaptı.Havalandıktan kısa süre sonra bir arkadaşımız rahatsızlandı. Tekrar inme imkanımız yoktu. 8 saatte yakın İstanbul üzerinde uçtuk. Uçuş iyiydi. Sıkıntı yoktu. İlgi iyiydi. Herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Bize iki seçenek verdiler. Gece saat 01.00’da uçak varmış, gitmek isteyen gidiyor. Kalan yolcular otele yerleştirilip pazar günü yolcu edilecekler."

  "İSTANBUL’DAN İSTANBUL’A 9 SAATLİK UÇUŞ YAPTIK"

  Yolculardan Ali Üstün ise "Bugün saat 14.05’te Montreal’e uçacaktık. Hava trafiği dolayısı nedeniyle 1 saat gecikmeli havalandık. Havalandıktan çok kısa bir süre sonra belki 10-15 dakika sonra 'Doktor var mı?' diye acil bir anons yapıldı. Sonradan öğrendim, 3 tane doktor olay yerine gitmiş. Yolculardan biri fenalık geçirmiş ve onun için uçak geri dönmek zorunda kaldı. İnsan sağlığı her şeyden önce gelir. Uçak, İstanbul hava sahası üzerindeyken doktorlar acil iniş durumunun kalktığını pilota bildirmişler, pilot da bu durum üzerine acil iniş yerine normal inişe geçti. Ve durumu izah etti pilot, anonslarla uçakta çok miktarda yakıt olduğu için yakıtı tüketmeden normal inişe geçemeyeceği için İstanbul-Çorlu arasında yaklaşık 7 saat civarında saat verdiler, uçtuk durduk. Anormal bir panik durumu söz konusu değildi. THY personelinin o konuda profesyonelce hareket ettiği söylemek mümkün. Bu 7 saatlik yakıtın boşaltılmasından sonra da inişi yaptık. Kısacası İstanbul’dan İstanbul’a 9 saatlik uçuş yaptık" dedi.

  BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  Tiflis’te bir uçak fabrikasıUğur Cebeci’nin hazırladığı, Türkiye’nin havacılık programı Kokpit’te bu hafta…Tiflis’te bir uçak fabrikası… Gürcistan, Sovyetler döneminden kalan uçak fabrikasını, yeni modernizasyon projeleri ile ayakta tutmayı başardı. İkinci konuda ise Airbus’ın yeni kanat teknolojisi anlatılıyor. İşte gelecek nesil uçakları uçuracak yeni kanatlar…
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı