Gündem Haberleri

  Yol krizini Ankara çözdü

  Hürriyet Haber
  04.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bayındırlık Bakanlığı'nın 650 afetzede için ev yapacağı alandan Büyükşehir Belediyesi yol geçirince iki kurum karşı karşıya geldi. İki inşaat birbirine doğru ilerliyordu. Yazışmalar, restleşmeler derken geçen cuma Ankara'dan arabulucular geldi. Yolun güzergahı değişti.

  Bayındırlık Bakanlığı, depremde evi yıkılan 650 aileye konut yapmak için nisan ayında kolları sıvadı. Bakanlığın elemanları iki buçuk ay hem geniş hem de sağlam arazi bulmaya çalıştı. Ekipler, en uygun araziyi Büyükşehir Belediyesi kuruluşu KİPTAŞ'ın yaptığı Başakşehir 4. etap konutlarının yanıbaşında buldular.

  Balayı dönemi

  Bayındırlık Müdürlüğü, Büyükşehir'i haberdar etti ve bölgenin 5000 ve 1000 ölçekli imar planlarını istedi. Arazi 17 hektardı ve yaklaşık 30 ayrı kişiye aitti. Kamulaştırma bedeli belirlendi ve arazi sahiplerine 1.2 trilyon lira ödendi. Konutların projesi hazırlandı ve onaylanarak şantiye çalışmalarına başlandı.

  Üzerimize yol geliyor

  Temmuz sonuna kadar işler sorunsuz ilerledi. Ama ağustosta Bayındırlık'la Büyükşehir arasındaki balayı sona erdi. Çünkü KİPTAŞ, 28 metrelik bir yol inşaatına başlamıştı ve bu yol tam olarak inşasına yeni başlanan kalıcı konutların hatta projedeki ilköğretim okulunun üzerinden geçiyordu. Bayındırlık İl Müdürlüğü bir hata yaptıkları endişesiyle 5000'lik planları tekrar gözden geçirdi. Plana göre böyle bir yolun olmaması gerekiyordu. Yine de yol tehdidi altındaki kalıcı konut inşaatı durduruldu.

  Bayındırlık İl Müdürlüğü bir kez daha Büyükşehir Belediyesi'ni bir yazıyla uyardı. Ama yol inşaatı devam ediyordu.

  Bunun üzerine Büyükşehir'i bu kez İstanbul Valiliği 10 Ağustos'ta gönderdiği bir yazıyla uyardı ve yolun inşaat alanının dışına kaydırılmasını istedi. Bundan da sonuç alınamayınca bu kez hem Valilik hem de Müdürlük Bayındırlık Bakanlığı'na bir yazı göndererek durumu iletti.

  Cephede toplantı

  Devreye Ankara girince tarafların uzlaşması şart oldu. Geçtiğimiz cuma sabahı saat 08.30'da Bayındırlık Genel Müdürlüğü yetkilileri, İl Müdürü Firdevs Yüksel ve KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım arazide hazır bulundu. Konu uzun uzun tartışıldı, yol incelendi ve protokol imzalandı. KİPTAŞ'ın yolu kalıcı konutların 50 metre yanından geçirmesine karar verildi. Böylece yol krizi de sona erdi.

  Bu gelişmeden sonra bir Bayındırlık yetkilisi şunları söyledi: ‘‘Trilyonluk bir yol inşaatını Büyükşehir gibi bir belediye nasıl olur da projesiz başlatabilir? Trilyonluk bir ihaleye nasıl girebilir? O yolu yapmak için yedi sekiz metre dolgu yaptılar. Şimdi bu dolguyu tekrar kaldıracaklar. İnanılmaz bir zarar var ortada. Ayrıca arazi özel kişilere aitti. Eğer kalıcı konutlar yapılıyor olmasaydı bu kişilerin hakları ne olacaktı? Önce yolu geçirip sonra kamulaştırma yapılır mı?''

  Zararımız yok!

  KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım ise yolun güzergahının değiştirilmesinin herhangi bir zarara yol açmadığını öne sürdü: ‘‘Yol inşaatı 5000'lik planlara göre ihale edildi. Ama yolun geçtiği yerde afetzede vatandaşlara konut yapılacağı için Bayındırlık Bakanlığı yetkilileriyle bilgi alışverişinde bulunduk ve güzergahı değiştirdik. Güzergahı değiştirilen tali bir yoldu. Ana yol değildi. Bu nedenle KİPTAŞ herhangi maddi bir zarara uğramış değil.''

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı