Gündem Haberleri

  Yol için kesilecek ağaç tartışması bitmek bilmiyor

  Ertan KORKMAZ/MANİSA, (DHA)
  08.10.2008 - 19:29 | Son Güncelleme:

  MANİSA İl Özel İdaresi'nin Yunt Dağı köylerinde yapımını sürdürdüğü çift şeritli yol için kesilecek ağaçlar nedeniyle CHP'li ve AKP'li İl Genel Meclisi üyeleri arasındaki tartışmalar, bölgedeki incelemeler sırasında da devam etti.

  Çok sayıda ağacın katledileceğini ileri sürerek yol çalışmasının durdurulması gerektiğini savunan CHP'li meclis üyeleri, yaklaşık 50 köylü tarafından yuhalandı. AKP'li İl Genel Meclisi Başkanı Hayrullah Solmaz, 3 bin 817'den fazla ağaç kesilmesi halinde siyaseti bırakacağını söyledi.

  CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü’nün Yunt Dağı'ndaki İl Özel İdaresi tarafından yapılan yol çalışmaları için 33 bin ağacın kesileceğini iddia ettiği açıklamasıyla bayram öncesi başlayan tartışma, bugün İl Genel Meclisi'nde yeniden alevlendi. CHP Grup Başkanı İbrahim Ata, AKP'li İl Genel Meclis Başkanı Hayrullah Solmaz’ın yönettiği toplantı öncesi söz alarak, yol yapımı için kendisinin de imza attığı kararın tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Ata, CHP grubu olarak kandırıldıklarını iddia ederek, “Karar alınırken yolun ormanlık alandan geçeceği söylenmedi. Sayın başkanın sözüne güvenerek oy verdik. Bu hatadır. Hatanın neresinden dönülürse kardır. Bu kararın tekrar gözden geçirilmesini istiyoruz” dedi. CHP grubunun açıklamasına sinirlenen AKP'li Başkan Hayrullah Solmaz, CHP'nin kararına saygı duyduklarını ifade ederek, “Siz önceden kabul ettiniz. Şimdi olmaz diyorsunuz. Kararın altında imzanız var. Ben buna bir şey diyemeyeceğim. Esas cevabı halk verecek” diye konuştu. Solmaz, CHP'lileri yol çalışmalarının yapıldığı bölgede inceleme yapmaya davet etti.

  TARTIŞMALAR YUNT DAĞI'NDA DEVAM ETTİ

  Öğleden sonra Yunt Dağı’na gelen İl Genel Meclis Başkanı Hayrullah Solmaz, AKP Merkez İlçe Başkanı Ömer Faruk Çelik ve AKP’li üyeler, CHP’lilerin gelmesini bekledi. Bu sırada, bölgeye Yunt Dağı köylerinden de yaklaşık 50 kişilik bir grup geldi. CHP İl Başkanı Cahit Kaplan, İl Genel Meclisi CHP Grup Başkanı İbrahim Ata, parti yöneticisi Ahmet Çiftçi ve diğer partililerin bölgeye gelmesiyle ağaç tartışması burada da devam etti. Bu sırada Yunt Dağı köylüleri ağaç katliamı yapılacağı gerekçesiyle çalışmaların durdurulması gerektiğini savunan CHP'li meclis üyelerini yuhalayıp, ıslaklarla protesto etti. Köylülerden bazıları, “Ormanı yakalım, toptan kurtulalım. Ağaçlar kesilirse kesilsin, size ne” diyerek, tepkilerini gösterdi. CHP'li Ahmet Çiftçi, yol yapılacak alanda açıklanan 3 bin 817 rakamından daha fazla ağaç kesileceğini öne sürerek, Solmaz'ı gerçekleri gizlemekle suçladı. Çiftçi, bölgede yol yapılacak alanın belli olduğunu belirterek, “Yolun yapılabilmesi için buradaki ağaçların kesilmesi gerekiyor. Bu da en az 30 bin ağaç katledilecek demek. Manisa Milletvekili Bülent Arınç’ın köyüne yol gidecek diye bu kadar ağaç katledilemez. Buna karşı çıkan partililerin yuhalanması içinde adam toplanması konuyu kimin siyasete alet ettiğini ortaya koymakta” dedi.

  CHP İl Başkanı Cahit Kaplan ise ağaçların kesilmesine tepkisiz kalan köylüleri eleştirererek, gerekirse yargıya başvuracaklarını ifade etti.

  “FAZLA AĞAÇ KESİLİRSE SİYASETİ BIRAKIRIM”

  Gereksiz yere çok sayıda ağaç kesilecek iddialarının gerçeği yansıtmadığını ileri süren Solmaz ise, hizmetin siyasete alet edilmemesi gerektiğini söyledi. Solmaz, yapılacak yol için iki yıldır çalışmalar devam ettiğini hatırlatarak, şunları söyledi:
  “Önce yol yerinde incelemeler yapıldı, hangi güzergah en kısa sürede köylüleri şehirle buluşturur incelendi. Sonra güzergahtaki eski patika yol kılavuz alınarak yeni çift şeritli yol yapımı tercih edildi. Bunun için Orman Bölge Müdürlüğü'ne yazı yazdık, projeyi sunarak bölgede ne kadar ağaç kesileceğini rakamlarla öğrenmek istedik. Bize gelen resmi rakamlarda yol yapılması için 3 bin 817 ağacın kesileceği bildirildi. Bu açıklanan rakamdan daha fazla bir rakam çıkarsa siyaseti bırakırım. Bize o rakamı veren resmi daire müdürü hakkında da dava açarım. Biz hizmet yapmaya çalışıyoruz hizmet ile siyaseti birbirine karıştırmamak lazım. Bu yolun yapılmasıyla bölgenin şehirle olan bağlantısı sorunsuz hale gelmiş olacak.”

  Belediye Meclis üyeleri, tartışmaların ardından bölgeden ayrıldı.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı