Gündem Haberleri

  Yol boyalarına yeni karışım

  Hürriyet Haber
  07.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İSTANBUL’UN çabuk eskiyen asfaltı için çözümler arayan İSFALT, şimdi de yol çizgilerinin ömrünü uzatmaya çalışıyor.

  İsfalt'ın çağrısı üzerine merkezi İsveç'te bulunan Cleanasol firması İstanbul'a bir teknik heyet göndererek kentin iklim ve araç trafiğini esas alarak bir araştırma yaptı. Yol çizgileri konusunda dünyanın önde gelen firmalarından biri olan Cleanasol, elde ettiği sonuçlardan yararlanarak oluşturduğu karışımı trafiğin en yoğun yaşandığı Bahçelievler Köprülü Kavşağı ve Taksim Meydanı'na uyguladı. İstanbul'da süren çalışmalar, firmanın araştırma-geliştirme birimince takip edilerek, üç ay boyunca formülasyon örnekleri İsveç'e gönderildi ve sistem firmanın merkezindeki laboratuvarlarda test edildi. Üç ayın sonunda ise İstanbul'un iklim ve araç trafiğine uygun sarı ve beyaz renkte iki çeşit yeni boya formülasyonu hazırlandı.

  Cleasanol firması daha sonra İstanbul şartlarına özel ürettiği boyaları kendi ekip ve teçhizatlarıyla Bağdat Caddesi'nde uyguladı. Bu uygulamayı da zaman zaman denetleyip, örnekler alarak İsveç'e incelemeye götüren firma, çalışmalarını önümüzdeki asfalt sezonuna kadar sonuçlandıracak.

  İsfalt Genel Müdürü Hasan Arpacı, amaçlarının bu çalışmalar sonunda şirketin eksiklerini iyi görmek ve sektördeki yeni uygulamaları bilim adamları sayesinde İsfalt'a taşımak olduğunu belirtti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı