Gündem Haberleri

  YÖK'ten Yılmaz'a cevap

  Hürriyet Haber
  19.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Üniversitelerde türbanın 1990'da çıkarılan yasayla serbest bırakıldığını savunarak, ‘‘Bu yasayı görmemezlikten geliyorlar’’ eleştirisi getiren Başbakan Mesut Yılmaz'a, YÖK'ten sert yanıt geldi. Başkan Kemal Gürüz, Başbakan'ın eleştirilerini ‘‘Yükümlülüklerim var’’ diyerek yorumlamaktan kaçınırken, bir YÖK yetkilisi, YÖK'ün hazırladığı Türban Raporu'nun, Yılmaz'a yanıt olduğunu bildirdi. Yetkili, Rapor'dan şu paragrafların altını çizdi:

  TÜRBAN YASAK

  1990'da yasal düzenlemeyle ‘Yürürlükteki Kanunlara aykırı olmamak koşuluyla yükseköğretim kurumlarında kıyafet serbesttir’ hükmü getirilmiş, hükmün iptali için açılan davada, Anayasa Mahkemesi iptal kararı vermemiştir. Anayasa Mahkemesi bu kararına, yürürlükteki yasalara göre zaten ‘türbanın takılamayacağını’ gerekçe göstermiştir.

  TÜRBAN SUÇ

  Anayasa Mahkemesi bu kararında, 7 Mart 1989 tarihli kararına atıfta bulunarak, saç ve boynun örtü veya türbanla kapatılmasının, ‘Anayasa’nın başlangıç bölümüne, 2, 10, 24 ve 174'üncü maddelerine ve yargı kararlarına aykırı olacağı, yürürlükteki mevzuata göre de suç oluşturacağı, söz konusu hükmün ise saç ve boynun türban veya örtüyle kapatılmasına imkan sağlamayacağı' ifade edilmiştir. Türban, disiplin suçudur.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı