GeriGündem YÖK'ten yabancı öğrenci kararı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  22
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

YÖK'ten yabancı öğrenci kararı

YÖK Genel Kurulu, Türkiye'deki üniversitelerde okumak isteyen adaylara yönelik düzenlenen Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı'nın (YÖS) kaldırılmasını kararlaştırdı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın başkanlığında YÖK'te  gerçekleştirilen genel kurul toplantısı sona erdi.
Yapılan açıklamada, toplantıda, yurt dışından öğrenci kabulüne ilişkin  esasların yeniden düzenlendiği belirtildi.
Bu çerçevede yurt dışından öğrenci kabul etmek isteyen üniversitelerin,  YÖK onayı ile bu öğrencileri almasının kararlaştırıldığı kaydedilen açıklamada,  şöyle denildi:

“Yurt dışından öğrenci kabul edecek yükseköğretim kurumlarının kontenjan  önerilerinin ÖSYM tarafından toplanmasına ve YÖK tarafından karara bağlanarak  'yurt dışından kabul edilecek öğrenci kılavuzunda' yer almasına, isteyen  üniversitelerin önlisans ve lisan düzeyinden birinci öğretim, ikinci öğretim,  uzaktan eğitim ve açık öğretim programlarında kontenjan ayrılmasına ve bundan  böyle YÖS yapılmamasına karar verilmiştir.

Üniversitelerin bu bağlamda öğrenci kabul edilebilmeleri için ülkelerin  kendi ulusal sınavları, uluslararası sınavlar, ortaöğretim not ortalamaları,  üniversite tarafından yapılan sınav ve benzeri gibi öğrenci kabulünde  kullanılacak yöntemlerin minimum puanlarının da yer aldığı yurt dışından öğrenci  kabulüne ilişkin esasların üniversite senatolarınca kabul edilen bir yönerge veya  yönetmelik şeklinde düzenlenerek YÖK'ün onayına sunulması gerekmektedir.”

Açıklamada ayrıca, üniversitelerde pedagojik formasyon eğitimi  verilmesinin de belli kriterlere bağlandığı vurgulanarak, bundan sonra bu  kriterleri sağlayan üniversitelerin pedagojik formasyon taleplerinin  değerlendirmeye alınacağı kaydedildi.

Açıklamada, işlerinin yoğunluğu nedeniyle Prof. Dr. İzzet Özgenç'in  başkanvekilliği görevinden ayrıldığı, yerine, üyelerden Prof. Dr. Yekta Saraç'ın  seçildiği bildirildi.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle