Gündem Haberleri

  YÖK'ten katsayı kararı açıklaması

  A.A
  17.12.2009 - 14:02 | Son Güncelleme:

  YÖK Başkanvekili Prof. Dr. İzzet Özgenç, YÖK'ün hukuka aykırı bir karar alması, hukuka aykırı bir kararda ısrar etmesinin söz konusu olmadığını bildirdi.

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığındaki YÖK Genel Kurul toplantısına yemek için verilen arada Özgenç, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Özgenç, Danıştay'ın katsayı ile ilgili verdiği kararın ardından toplantıda yeni düzenlemeye ilişkin konunun ele alındığını belirterek, “Şu anda kurul üyeleri kendi görüşlerini açıklıyorlar. Alternatif falan konuşmadık henüz” diye konuştu.
  Yeni düzenleme konusunda bugün karar alınacağını söyleyen Özgenç, ancak tartışmaların uzaması halinde yarın da devam edilebileceğini ifade etti.

  Toplantının şu ana kadarki bölümünde sadece üyelerin kendi görüşlerini açıkladığını yineleyen Özgenç, “ÖSYM Başkanı'nın toplantıya katılıp katılmadığı” sorusuna “Henüz toplantıya çağırmadık. Şu anda henüz çağırmaya ihtiyaç hissedilmedi. Ama öğleden sonraki toplantıda ihtiyaç hissedilirse çağrılır” karşılığını verdi.

  Danıştay'ın katsayı kararına ilişkin dün yayımladığı gerekçenin anımsatılması üzerine Özgenç, “Bir karar var, bu kararın gerekçeleri var. Bizim kararımızla ilgili verilmiş bir karar olduğu için bizim onu göz ardı ederek bir karar almamız söz konusu değil” diye konuştu.

  Özgenç, “Yeni düzenleme konusunda hangi alternatif daha ağır basıyor?” sorusu üzerine de henüz alternatiflerin görüşülmeye başlanmadığını söyledi.

  Gazetecilerin, geçen haftaki toplantıda da “üyelerin görüşlerinin alındığı” yönünde açıklama yapıldığını anımsatmaları üzerine Özgenç, “Geçen hafta biz kurul üyelerinden alternatiflerle ilgili görüş almadık. Sadece bundan sonra nasıl bir yol izleyeceğimiz konusunu konuştuk. Geçen haftaki toplantıda denildi ki 'Danıştay'ın bu konudaki gerekçeli kararı çıksın, madem ki itiraz edildi, itirazın sonucu ortaya çıksın ondan sonra değerlendirelim'. İtiraz edildi ve sonucu da ortaya çıktı. Bugün de o değerlendirme yapılıyor” ifadesini kullandı.

  “Toplantıda konunun bir rapor veya karar taslağı üzerinden mi görüşüldüğü” sorusuna, Özgenç, “Herhangi bir rapor yok. Karar taslağı da karar da genel kurul toplantısı sürecinde ortaya çıkacaktır” yanıtını verdi.

  Bir başka soru üzerine Özgenç, şunları söyledi:
  “Hukuk YÖK'e birtakım yükümlülükler veriyor. YÖK, hukukun gereklerine göre hareket etmek durumundadır. YÖK, bir anayasal organdır. Anayasal organ olduğu için YÖK'ün aldığı bütün kararların hukuka uygun olması lazım. YÖK'ün hukuka aykırı bir karar alması, hukuka aykırı bir kararda ısrar etmesi söz konusu değildir. Dolayısıyla YÖK'teki bütün organlar aldığı ve alacağı kararlarda hukuka uygun hareket etme konusunda azami özeni gösterecektir. Burada başka bir prensibimiz daha var. Kişisel başarıyı göz ardı eden bir uygulamaya da YÖK'ün gitmemesi gerekir.”

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı