Gündem Haberleri

  YÖK'ten, Çiller'e ‘eğitim’ muhtırası

  Hürriyet Haber
  08.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kurulacak hükümete, Milli Eğitim Bakanı’nın değiştirilmesi koşuluyla destek vereceğini ima eden Çiller'e ültimatom gibi yanıt geldi. YÖK Başkanı Gürüz, ‘‘Laik, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin Milli Eğitim Bakanı ile kadrolarının yanındayız’ dedi.

  DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in Başbakanlığında kurulması beklenen azınlık hükümetine, Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay'ın değiştirilmesi koşuluyla destek vereceğini ima eden DYP lideri Tansu Çiller'e, üniversiteden ‘‘ültimatom’’ gibi yanıt geldi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, Çiller'e ‘Türk yükseköğretim camiası’ adına seslendi ve ‘‘Bu işin peşini bırakmayız’’ dedi.

  Çiller'in, hükümete destek vermek için Milli Eğitim Bakanlığı'na ilişkin çekincelerini dile getirmesini Bişkek'te öğrenen Gürüz, Hürriyet'e verdiği demeçte şunları söyledi:

  ‘‘Türk yükseköğretim camiası, Türk milli eğitiminde en büyük reformları yapmış, başta Milli Eğitim Bakanı ve Müsteşarı olmak üzere tüm eğitim kadrolarının yanında ve arkasındadır. Yükseköğretim camiası, Atatürk'ün Türkiyesi'ni, çağdaş dünyada Türklüğe yakışır temsil edenlerin yanında ve arkasındadır. Ben YÖK Başkanı Kemal Gürüz olarak açıklıyorum ki, Türk üniversiteleri, 56 bin öğretim görevlisi ve 1.5 milyon öğrencisi ile çağdaş ve laik Türkiye Cumhuriyeti'ne hizmet eden Milli Eğitim Bakanı ve eğitim kadrolarının hep yanındadır. Aksi halde bu işin peşini bırakmayız.’’

  ANAP'ta yetki Yılmaz’da

  BAŞBAKAN Yılmaz, başkanlığında toplanan ANAP Başkanlık Divanı, yerel ve genel seçimlerde adayların ağırlıklı olarak teşkilat destekli merkez yoklaması yoluyla belirlenmesini benimsedi. Ancak, dört büyük ilin Büyükşehir Belediye başkan adaylıkları için Yılmaz'ın tek söz sahibi olması da uygun görüldü. Başbakanlık Konutu'nda yapılan dünkü toplantıda bütün iller tek tek ele alındı ve hangi ilde adayların nasıl belirleneceği üzerinde çalışıldı. ANAP, hiçbir seçim bölgesinde hakim huzurunda önseçim gerçekleştirmeyecek. Ancak bazı illerde partililerin denetiminde üyelerin katıldığı önseçim sonucu aday belirlenmesine gidilecek.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı