GeriGündem YÖK'ten 5 trilyon
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

YÖK'ten 5 trilyon

YÖK, depremden büyük hasar gören başta Kocaeli ve Sakarya Üniversiteleri gelmek üzere, Bolu İzzet Baysal Üniversitesi'ni de yeniden yapılandırmak üzere harekete geçti.

Bütçeden üniversitelere dağıtılmak üzere 6 trilyon ödenek alan YÖK'ün, bu parayı depremzede üniversitelere aktaracağı öğrenildi. YÖK'ün, Kocaeli ve Sakarya Üniversitelerine 2.2'şer trilyon, Bolu İzzet Baysal'a da 500 milyar lira ödenek verilmesi yolundaki girişimleri Maliye Bakanlığı ve Hazine tarafından onaylandı.

Buna göre, söz konusu ödenekler, inşaat, bakım ve onarımda kullanılmak üzere her üç üniversite rektörlüklerinin emrine verilecek. Böylece, özellikle bina hasarından çok araç-gereç hasarı ortaya çıkan bu üniversitelerin yeni öğretim yılına hazır hale gelmesi sağlanacak.

Önümüzdeki günlerde üç üniversiteye inceleme gezisi yapmayı planladığı öğrenilen YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, rektörlerden, öğrencilerin, kendi okullarında öğrenime devam etmeleri için önlem almalarını isteyecek. YÖK Başkanı Gürüz, ayrıca, barınma konusundaki sıkıntının giderilmesi için özellikle akademik ve idari personel için lojman yapılması konusunu da bu gezide ele alacak.

Sakarya kayıplarını belirliyor

SAKARYA Üniversitesi Rektörlüğü yayınladığı basın bildirisinde afet sonrası yaptıkları ilk tespitlere göre Fen Edebiyat Fakültesi'nden Doç. Dr. Eyüp Sabri Türker, Sosyal Bilimler Enstitüsü'nden Zuhal Öztürk, Teknisyen Şahin Türkölmez, İİBF'den de Seydi Önder ile İlahiyat Fakültesi'nden Sevda Pekal'ın vefat ettiklerini açıkladılar. Bir çok çalışanlarının akibetinden haber alamadıklarının kaydedildiği açıklamada, üniversite mensuplarının sağlık durumlarıyla ilgili olarak 0-264-346 00 90 telefon numarası ile http://www.basin.saü.edu.tr internet adresine başvurulması istendi. Sakarya Üniversitesi Öğrenci senatosu tarafından yapılan açıklamaya göre, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'na sınavlar için başvuruların 13 Eylül- 1 Ekim tarihleri arasında, sınavların ise 4-8 Ekim tarihleri arasında yapılmasına karar verildi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle