Gündem Haberleri

  'Yokedici tim' bizi kaçırdı

  Hürriyet Haber
  11.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İSTANBUL’un orta yerinde dört gün arayla kaçırılıp tehdit edildikten sonra şehir dışına bırakıldıklarını öne süren iki genç, suç duyurusunda bulundu. Vatan Dergisi çalışanı oldukları için kendilerini ‘‘devlet görevlisi’’ olarak tanıtan kimlikleri meçhul kişiler tarafından kaçırılıp saatlerce alıkonulduklarını, silahlı infaz provası yapıldığını öne süren İsmail Kaya ve Şerife Korkmaz, bu kişilerin adam kaçırma, tehdit, işkence ve öldürmeye teşebbüsten yargılanmalarını istedi.

  İlaç içirdiler

  İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na dilekçe veren Şerife Korkmaz, 27 Nisan 2000 günü akşam saat 19.30’da Cağaloğlu’na dört sivil kişi tarafından zorla bir arabaya bindirilip kaçırıldığını öne sürerek şunları söyledi: ‘‘4-5 katlı bir binaya götürülüp hücreye atıldım. Beni iyiliğim için, sohbet amacıyla kaçırdıklarını, Vatan Dergisi'ndeki işimi bırakıp memleketime dönmemi, beni otogara bırakacaklarını, aksi halde sonumun kötü olacağını söylediler. Beni ve dergi arkadaşlarımı tehdit ettiler. 24 saat alıkonuldum. Herhangi yasal bir işlem yapılmadan bilmediğim bir yerde serbest bıraktılar.’’

  Şikayetçi İsmail Kaya da 1 Mayıs günü sabah saatlerinde Ortaköy’de otobüs durağında beklerken üzerine çullanan kişiler tarafından siyah bir minibüse bindirildiğini, ellerinin, gözlerinin ve ağzının bezle bağlanıp 1.5 saatlik bir yolculuktan sonra zemini ahşap bir binaya götürüldüğünü söyledi. Bu kişilerin kendilerini devlet görevlisi olarak tanıttıklarını belirten Kaya ‘‘İşkenceci olmadıklarını, yokedici tim olduklarını, kendilerine bildirilen kişilerin fazla yaşamadıklarını, sıranın bana geldiğini söylediler’’ dedi.

  Kaya, alıkonulduğu binadan alınıp zemini çimen bir yere götürüldüğünü, burada gözleri ve elleri bağlı bir şekilde zorla bir ağaca yaslandığını, bu kişilerin altı kez ateş ederek infaz provası yaptıklarını söyledi. Kaya 24 saatlik tehdit ve psikolojik işkenceden sonra ilaçlı bir su içirildiğini, kendisini Gebze Dilovası’nda otobana yakın bir yerde çamurun içine atılmış olarak bulduğunu öne sürdü. Avukat Metin Narin, müvekkilerinin daha önceki kaçırma olaylarına benzer şeyler yaşadıklarını belirterek, bu kişilerin yakalanıp cezalandırılmalarını istedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı