GeriGündem YÖKDİL'de son durum | YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

YÖKDİL'de son durum | YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak?

YÖKDİL'de son durum | YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak?

YÖKDİL sınav sonuçları için araştırmalar devam ediyor. Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) tarafından, sorularının yüzde 10'u erişime açılan YÖKDİL sınavının tamamının erişime açılması için yapılan başvuru adayın lehine sonuçlandırıldı. YÖKDİL sorularının tamamına ulaşan adayların gözü kulağı şimdi sonuç duyurusunda. Peki YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak?

Yükseköğretim tarihinde ilk ‘alana özgü dil sınavı’ olan Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) Sınavı 17 Mart Cumartesi günü yapıldı. Sınava, yükseköğretim kurumlarındaki lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adayların gözü kulağı şimdi YÖKDİL sonuç duyurusunda! Peki 2018 YÖKDİL sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak, net tarih belli mi?

Ankara ve Anadolu Üniversitesi işbirliğiyle yapılan YÖKDİL sınavının sonucu için geri sayım sürüyor. İlk kez 5 Mart 2017 tarihinde tek oturumda gerçekleşen YÖKDİL’in bu yılki ilk sınavı ise 17 Mart’ta tamamlandı. Fen bilimleri, sağlık bilimleri ve sosyal bilimler alanlarında düzenlenecek sınav, İngilizce, Arapça, Almanca ve Fransızca dillerinde yapıldı. Doktora adaylarının en az 55, doçentlik adaylarının ise YÖKDİL’den en az 65 alması gerekiyor. Başarılı olup olmadıklarını merak eden adayların gözü kulağı kurumdan gelecek açıklamada. YDS sınavında uygulandığı gibi, doktora başvuru sürecinden en az 55, doçentlik başvuru sürecinde de en az 65 olması gerekecektir.

YÖKDİL'in sınav sonuç tarihiyle ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak öndeki sınavlarda sonuçların ilan edilmesi sınav tarihinden 2 hafta kadar sonra olmuştu. Bu durumda sınav sonuçlarının Nisan ayının ilk haftasında belli olması bekleniyor. YÖKDİL sınav sonuçları yokdil.yok.gov.tr adresinde sisteme giriş yapılarak öğrenilebilecek.

YÖKDİL’E KİMLER GİREBİLİYOR?

Bu sınava yükseköğretim kurumlarımızda lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar katılabilir. YÖKDİL sınavı için YÖK tarafından başlatılan bu çalışmada sınav sorularının hazırlanması süreci dil yetkinliği konusunda deneyimli Ankara Üniversitesi tarafından, sınavın organizasyonu ve uygulanması ise Anadolu Üniversitesi tarafından yürütülüyor.

YÖKDİL DENKLİKTE KULLANILABİLECEK

 Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) 19 Nisan 2017'de yürütme kurulu toplantısında aldığı karara göre, denklik işlemlerinde yabancı dil puanı istenen ilgililer YÖKDİL’i de eşdeğer sınav olarak gösterebilecek. YÖK’ün yeni düzenlemeyle ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü ile Ankara Üniversitesi Rektörlüğü ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı arasında 01.02.2017 tarihli Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) Sınavı yapılmasına ilişkin protokol imzalanmıştır. 1 Şubat 2017 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında da kurulumuzca kabul edilecek merkezi yabancı dil sınavlarının YÖKDİL Sınavı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) olarak belirlenmesi kararı alınmıştı. 19 Nisan 2017 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği hükümleri uyarınca denklik işlemlerinde yabancı dil puanı istenen ilgililerden YÖKDİL sınavının da eşdeğer sınav olarak kullanılmasına karar verildi.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle