GeriGündem YÖK’ten 42 bin kontenjan artışı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

YÖK’ten 42 bin kontenjan artışı

YÖK’ten 42 bin kontenjan artışı
refid:9038959 ilişkili resim dosyası

YÖK Genel Kurulu, üniversitelerin lisans programlarında toplam 42 bin kişilik kontenjan artışı yaptı.

Buna göre, 2008-2009 öğretim yılında üniversitelerin örgün lisans düzeyindeki kontenjanları 130 binden 154 bine, lisans düzeyindeki ikinci öğretim programları kontenjanları 33 binden 51 bine yükseltildi.

80 bin kişilik artış

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Genel Kurul’da kendisine yakın 11 üyeyle oy çokluğuna sahip olduğu için 9 üyenin karşı çıkmasına rağmen, isteğini kabul ettirdi. Böylece İlahiyat Fakülteleri’ni de kapsayan lisans programlarında 42 bin kişilik kontenjan artışı yapıldı.

YÖK Genel Kurulu’nda geçen yıl 123 bin kontenjanı bulunan ön lisans ve ikinci öğretim programlarında bu yıl 28 bin, örgün lisans ve ikinci öğretim lisans düzeyinde de bu yıl için 42 bin artış gerçekleşti. Geçen yıl 167 bin lisans ve 194 bin ön lisans kontenjanı ayıran YÖK, toplamda 361 bin kişiyi üniversiteye yerleştirmişti. Bu yıl yapılan yaklaşık 80 bin artışla üniversitelerin öğrenci kontenjan sayısı 441 bine yükselecek.

İlahiyat Fakülteleri’nde yapılması planlanan artış nedeniyle YÖK ikiye bölündü. Kontenjan artışlarının gelişigüzel ve alelacele yapıldığını savunan 9 muhalif üye oylamada ret oyu verdi. 9 üye, imzalarını taşıyan bir karşı oy yazısı yayınlayarak, üniversitelerin görüşü alınmadan alınan kararın katılımcılık ilkesine aykırı düştüğünü belirttiler.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle