Gündem Haberleri

  'Yok sen olma ben olacağım'

  AA
  04.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Şemdinli'de nelerin olup bittiği konusunda Türkiye'de kamuoyuna hiç bir açıklama yapılmış değil, gazetelerden öğreniyoruz” dedi.

  Kılıçdaroğlu, Mersin Nükleer Karşıtı Platformu'nun Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli beldesinde kurduğu çadır kampı ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.
  Kılıçdaroğlu, “Şemdinli'de yaşanan bazı olaylar var. Bununla ilgili bir değerlendirme yapabilir misiniz?” şeklindeki soru üzerine, “Şemdinle'de nelerin olup bittiği konusunda Türkiye'de kamuoyuna hiç bir açıklama yapılmış değil. Gazetelerden öğreniyoruz. Gazetelere Şemdinli'de yaşanan olaylardan dolayı ambargo uygulandığı da ifade ediliyor” dedi.

   

  KILIÇDAROĞLU MERSİN'DE / Foto Galeri

   

  "ŞEMDİNLİ'DE NE OLUYOR ÖĞRENİP AÇIKLAYACAĞIZ"


  Bugün milletvekillerinin Şemdinli'ye gidip olayları yerinde gözlemleyeceklerini ve halkla konuşacaklarını bildiren Kılıçdaroğlu, “Böylece bizim coğrafyamızda, Şemdinli'de neler olup bittiğini öğrenmeye çalışacak ve bunu kamuoyuyla paylaşacağız. Biz Suriye'de yaşanan olayları dakikası dakikasına canlı televizyon bağlantılarıyla izlerken ülkemizde nelerin olup bittiğini maalesef öğrenemiyoruz. Bu bizim için üzüntü verici” dedi.

   

  "EĞER BUNU BAŞARAMAZSA ÇAPSIZ BİR DIŞİŞLERİ BAKANI OLUR"


  Kılıçdaroğlu, “Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Kerkük ziyareti ve Irak'ın gösterdiği tepkinin hatırlatılması üzerine”, şöyle konuştu:
  “Bir Dışişleri Bakanı, hangi ülkenin olursa olsun ilerde kendi ülkesine yönelik bir gerekçe oluşturmamasına dikkat etmeli. Eğer bunu yapabilirse başarılı bir Dışişleri Bakanı olur. Yapamazsa çapsız bir Dışişleri Bakanı olur. Zaten onu da söyledim. Çapı olmayan, maalesef büyük bir talihsizlik, AKP hükümeti açısından da büyük bir talihsizlik, böyle bir Dışişleri Bakanın bu kadar sorunlu ortamda Türkiye'de Dışişleri Bakanlığı koltuğuna oturmuş olmasıdır.”


  Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin “Rusya'nın savaş gemilerini Suriye'ye indirmek gibi bir planını var” demesi üzerine, Suriye olayının bir Libya ve Irak olayı olmadığını söyledi.

   

  "DIŞ POLİTİKA EGEMEN GÜÇLERİN DÜŞ POLİTİKASI"


  “Suriye'yi düşünen kafaların, Rusya'yı, Çin'i ve İran'ı da düşünmesi lazım olduğunu” belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
  “Bu boyutta düşünmezseniz dış politikanızı sağlıklı belirleyemezsiniz. Eğer dış politikanızı egemen düşlerin dış politikası üzerine inşa etmişseniz başarısızlık kaçınılmazdır, faturayı size ödetirler. Ortadoğu'da yanan ateşi niye biz ellerimizle tutuyoruz da onlar tutmuyorlar. Ortadoğu'da yaşanan sorunların faturasını bize çıkarmak istiyorlar, biz de kabul ediyoruz. CHP olarak bu politikaya karşıyız. Bizim özgün dış politikamız olmalı. Bizim kendi duruşumuz olmalı. Kendi ülkemizin çıkarları üzerine dış politikamızı inşa etmeliyiz. Bizim dış politikamız başka ülkelerle çatışma üzerine inşa edilmemeli. Bu bölgede barış içinde yaşamalıyız. Komşumuzun evini yakarsak, komşumuzun evi yansın diye oraya ateş atarsak, o ateşin bize sıçrayacağını unutmamamız gerekiyor. Bu kadar sorunlu bir bölgede Türkiye dış politikasını yeniden gözden geçirmek ve egemen güçlerin dış politikasına kendi politikasını endekslememek durumu vardır.”

   

  DEREYİ GÖRMEDEN PAÇALARI SIVADILAR


  Suriye'nin kuzeyindeki gelişmelerin sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:
  “Suriye'ye bakış açısı Libya'ya Tunus'a bakış açısı ile aynı olmamalıdır diye boşuna söylemedim. Suriye politikasının özellikleri vardır. Bizim sınır komşumuzdur, akrabalık bağları vardır. Şimdi biz iki halkı düşman ettik. Kimin çıkarları için düşman ettik. Kim bundan yarar sağlıyor. Suriye halkı mı? Biz mi yarar sağlıyoruz. İki halk da kaybediyor. Kazanan batının egemen güçleri, enerji politikalarını yönlendirmek isteyenler. Eğer siz bunlara bakmazsanız, büyük fotoğrafı görmezseniz küçük dere de boğulursunuz. Onun için bizimkiler dereyi görmeden paçaları sıvadılar. Geldiğimiz nokta da budur.”

  "YOK SEN OLMA BEN CUMHURBAŞKANI OLACAĞIM"

   

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Ülkenin sorunu var. Esnafa emekliye bakın işsizlere bakın. Bunları atmışlar bir köşeye (Ben Cumhurbaşkanı olacağım, yok sen olma ben olacağım)” dedi.


  Kılıçdaroğlu, Gülnar'ın Büyükeceli beldesinde parti otobüsünden partili gençlere yaptığı konuşmada, Şemdinli'de çeşitli olaylar olduğunu, Suriye'de ise “kan gövdeyi götürdüğünü” söyledi.

   

  "ESNAFA, EMEKLİYE, İŞSİZE BAKIN"


  Buna rağmen Türkiye'de “Ben mi Cumhurbaşkanı olacağım, sen mi Cumhurbaşkanı olacaksın” şeklinde tartışma yaşandığını belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
  “Türkiye'nin haline bakın onların derdine bakın. İnsan da biraz utanma olur. Böyle bir tablo olabilir mi? Ülkenin sorunu var. Esnafa emekliye bakın işsizlere bakın. Bunları atmışlar bir köşeye 'ben Cumhurbaşkanı olacağım, yok sen olma ben olacağım'. Bu tablo Türkiye'nin geleceğini düşünmeyenlerin tablosudur. Ülkenin sorunu var sen neyi düşünüyorsun. Birbirlerine koltuklarını ikram ediyorlar sanki babalarının tapulu malıymış gibi. Sen o koltuğa oturdun önce o koltuğun hakkını vereceksin, sana oy verenlerin hakkını vereceksin. Emekliler perişan önce onun hakkını vereceksin. Oturmuşsun oraya Cumhurbaşkanlığı hayali kuruyorsun. Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturanda Başbakanlık hayalleri kuruyor. Oralar sizin babanızın tapulu malı değildir.”


  Kılıçdaroğlu, zulmün iktidar olamayacağını ve zulümle iktidarın sürdürülemeyeceğini belirterek, “Sorunları çözeceğiz diye geldiniz memleketi sorunlar yumağına döndürdünüz. Geleceği görmemiz lazım. Türkiye'nin sağduyuya ihtiyacı var. O sağduyunun adresi CHP'dir. Türkiye'nin yeni bir iktidara ihtiyacı var. Halkı düşünen bir iktidara ihtiyacı var. O iktidarın adı CHP'dir” dedi.

   

   

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı