Gündem Haberleri

  YÖK: Ruhban Okulu açılabilir

  A.A
  09.07.2009 - 15:05 | Son Güncelleme:

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması konusunda kendilerinden şu ana kadar bir çalışma yapılmasının istenmediğini belirterek, “Bizce açılabilir. Biz olumlu bakıyoruz” dedi.

  YÖK Genel Kurulu, Özcan başkanlığında YÖK'de toplandı.

  Toplantıya öğle yemeği arası verildiği sırada Özcan, üyelerle birlikte yemek için ÖSYM'ye geçerken gazetecilerin sorularını yanıtladı.
  Özcan, “Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılmasına ilişkin bir çalışma yapılıp yapılmadığı”nın sorulması üzerine, “Bize hiçbir şey gelmedi. Gelsin karar veririz” dedi.

  Bir gazetecinin, “Milli Eğitim Bakanlığı'nın bazı önerileri var. Örneğin, meslek okulu olması tartışılıyor” sözleri üzerine Özcan, “Bize yüksek okul olarak gelirse, ancak öyle ilgilenebiliriz. Öyle bir teklif de gelmedi” diye konuştu.

  “Sizin görüşünüz nedir? Açılabilir mi?” sorusuna da Özcan, “Bizce açılabilir. Biz olumlu bakıyoruz” karşılığını verdi.
  “Üniversitelerde ikinci öğretimde öğrencilerinden alınacak harç miktarlarının bazı programlarda yüzde 100 ve üzerindeki oranlarda artırılması önerisinin tepki çektiği” dile getirilerek, “İkinci öğretim ücretlerini indirmeyi düşünüyor musunuz?” sorusu üzerine de Özcan, örgün öğretim programlarının ücretlerine sadece yüzde 8 zam yaptıklarını, bunun da enflasyon dikkate alınarak belirlendiğini ifade etti.

  Özcan, “İkinci öğretim ücretlerini de biz artırmıyoruz. Üniversitelerden gelen taleplere onay veriyoruz. Bizimle hiç bir alakası yok” şeklinde konuştu.
  “Üniversitelerden gelen teklifleri siz düşürebiliyor musunuz?” sorusuna da Özcan, “Düşürebiliriz, yükseltebiliriz de... Ama hiçbir şey yapmadık bugüne kadar. Gelen tekliflere aynen onay veriyoruz” yanıtını verdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı