Gündem Haberleri

  YÖK önünde öğrenci eylemi

  Tahsin GÜNER / ANKARA - DHA
  19.01.2011 - 10:08 | Son Güncelleme:

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın, üniversitelerin öğrenci konseylerinin temsilcileriyle YÖK'te bir araya geldiği toplantıya katılmak isteyen öğrenci gruplarının eylemi sona erdi. Eylem sırasında öğrencilere polis biber gazıyla müdahale etti. Müdahale sırasında bazı polisler de etkilendi, gazdan fenalaştı. Eylem sona erdi. YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan toplantı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamasında Danıştay'ın türban kararına ilişkin sorulara cevap vermedi.

  POLİS ÖĞRENCİLERE BÖYLE MÜDAHALE ETTİ / Foto Galeri

  POLİSLER DE GAZDAN ETKİLENDİ / Foto Galeri

  POLİS ÖĞRENCİLERE MÜDAHALE ETTİ / WEB TV 

  YÖK BAŞKANI'NIN AÇIKLAMALARI:

  Bu toplantıların senede 4 defa yapılmasına karar verdik. Bu toplantıda şunlar konuşuldu:

  Öğrenci konsey başkanlarının istediği konseylerin daha fazla kurumsallaştırılması ve bütçe ayrılmasıydı. Bazı üniversiteler bu bütçeyi ayırdı. Barınma sorunlarından bahsettiler. Barınmanın yanında ulaşım sorunları da var. kampüsler bazı yerlerde şehrin çok dışında. Öğrenciler bu ulaşımı yapmak için ağır yük altına giriyor.

   

  Vakıf öğrenci konseyi başkanları harç miktarlarının çok yüksek olduğunu belirttiler. Yüzde 8’lik KDV’nin sıfırlanması yönünde bir talepte bulundular. Özgürlüklerin desteklenmesi konusunda iradeleri vardı onu ilettiler. Beslenme sorununu çözülmesi ve bu yönde bursların arttırılmasını ifade ettiler. Yeni anayasa sürecinde öğrencilerimiz rol almak istediklerini belirttiler.

  "ÖĞRENCİLERE DAHA DİKKATLİ DAVRANILSIN"

  Güvenlik güçlerinin öğrencilere daha dikkatli davranmasını belirttiler. Bunu emniyet güçlerimizle konuşabiliriz. Rektörlük seçimlerinde oy hakkı istediler.  Bizim de onlar için yapmayı düşündüğümüz bazı hususlar var:

   

  Sık sık üniversiteleri ziyaret ediyoruz. Bu ziyaretlerde öğrencilerle daha çok görüşmek istiyoruz. Öğrencilerin görüşlerini serbestçe ifade edecekleri alanlar yaratmak istiyoruz.

   

  Üniversite güvenliği için sivil polisin görev yapmaması, ancak rektörün davetiyle polisin görev yapmasını istiyoruz. Öğrenci akademisyen ilişkisi için yeni, bir çalışma yapmayı düşünüyoruz. Akademisyenlerle öğrencilerin aynı yerde yemek yemesi bizim için önemlidir.

   

  Bu sene mezun olacak öğrencilerimizi ödüllendirmek niyetindeyiz. Çok başarılı molan öğrenciler var. Bu öğrencilere YÖK tarafından bir ödül verilecek. Mezuniyet sonrası öğrencilerin iş bulması için çalışmamız olabilir.

   

  Bu sene hazırlıklarına başladık. Bir dünya gençlik zirvesi düzenlemek istiyoruz. 23 Nisan’dakine benzer bir çalışmayı gençler için de yapmak istiyoruz. Dünyadan 500 genci buraya çağırıp ülkemizi ve üniversitelerimizi tanıtmak istiyoruz. 19 Mayıs tarihine yakın bir tarihte yapmayı düşünüyoruz.

  ÖĞRENCİLERE MÜDAHALE

  Özcan, öğrenci Konseyi başkanlarıyla görüştüğü sırada polisin dışarıdaki protestocu öğrencilere yaptığı müdahaleye ilişkin bir soruya şu cevabı verdi:

  Öğrenci konseyi başkanlarımız da söylediler. Bizim içeride muhatap aldığımız kesim çok ciddi bir seçimin ardından gelen bir gruptur.

  Ama dışarıdakileri de dikkate alıyoruz. Hareketlerinde şiddet olduğu sürece, akademik çalışmaları engelleyecek hareketlerde bulundukları sürece muhatap almamayı prensip olarak kabul ettiğimizi söyleyebilirim.

  POLİS MÜDAHALE ETTİ

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın, üniversitelerin öğrenci konseylerinin temsilcileriyle YÖK'te bir araya geldiği toplantıya katılmak isteyen ve kendilerine “Öğrenci Kollektifi” adını veren gruba polis müdahale etti.

  MÜDAHALE SIRASINDA GAZDAN FENALAŞAN POLİSLER OLDU  

  YÖK Başkanı Prof. Yusuf Ziya Özcan, şu sıralarda, üniversitelerin öğrenci konseylerinin temsilcileriyle YÖK'te bir görüşme gerçekleştiriyor. YÖK'teki toplantıya katılmak isteyen "Öğrenci Kolektifi" grubuna polis müdahale etti.

  YÖK önünde toplanan ve toplantıya girme talepleri yetkililer tarafından reddedilen grup içeri girmede ısrar edince öğrencilerle Çevik Kuvvet polisleri arasında arbede yaşandı. Çevik Kuvvet ekipleri, direniş gösteren gruba biber gazıyla müdahale etti. Protestoculara, başka bir grubun da eklenmesiyle barikata yüklenen öğrenciler, polisin tazyikli su ve biber gazlı müdahalesiyle karşılaştı.

  EYLEM SONA ERDİ
           
  YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın,  üniversitelerin öğrenci konseylerinin temsilcileriyle YÖK'te bir araya geldiği  toplantıya katılmak isteyen öğrenci gruplarının eylemi sona erdi.

  YÖK önünde toplanan ve polis müdahalesiyle dağıtılmak istenen grup  üyeleri, olay yerinden ayrılmayarak bekleyişini sürdürdü. Bunun üzerine anons  yaparak öğrencilere dağılmaları için 15 dakika süre veren polis, aksi takdirde  müdahalede bulunacakları uyarısında bulundu.

  Bu sırada, başka bir grup da eylemin yapıldığı alana geldi. Polis,  yeniden anons yaparak “Yapmak istediğiniz barışçıl bir eylemse, açıklamanızı  yaparak dağılın. Aksi takdirde zor kullanılarak dağıtılacaksınız” dedi.

  Anonsun ardından kendilerine “öğrenci kolektifleri” adını veren grup  üyeleri, ellerindeki flamaların çubuklarıyla polislere vurmaya başladı. Bunun  üzerine polis, grubu dağıtmak için biber gazı ve tazyikli su kullandı.

  Olay yerine sonradan gelen grup da bu sırada hükümet ve polis aleyhine  sloganlar atmaya başladı. Güvenlik güçleri, slogan atan gruba herhangi bir  müdahalede bulunmazken, kaldırım taşlarını kırarak kendilerine fırlatan diğer  grup üyelerine ise müdahalede bulundu. Polis, kendilerine taş atan ve her  müdahalenin ardından toplanıp yeniden alana gelerek üzerine yürüyen gruba  müdahalesini sürdürdü.

  Slogan atan diğer grup, bir süre sonra olay yerinden ayrılmaya başladı.  Bu sırada, su ve gazla müdahale edilen grup üyelerinden bazıları, olay yerinden  ayrılan diğer grup üyelerine “Korktunuz mu?” diyerek, üzerlerine yürüdü. İki  grup arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.
         
  BİR ÖĞRENCİ HASTANEYE KALDIRILDI
           
  Bu arada, müdahale sırasında düşerek kafasını yere çarptığı belirtilen  bir öğrenci de ambulansla hastaneye kaldırıldı. Eylemi sürdüren grup üyeleri, yanlarında getirdikleri pankartı  kendilerine siper ederek, tazyikli suya direnmeye çalıştı.

  Gruptakiler, bir süre sonra basın açıklaması yaparak eylemi sona  erdirdi.

  Grup adına yapılan açıklamada, YÖK Başkanı Özcan'ın görüştüğü  öğrencilerin kendilerini ve üniversite gençliğini temsil etmediği ifade edilerek,  “Paralı eğitim yüzünden öğrenciler canından olurken, bugün burada jaguarlı  temsilciler konuşuyor. Biz, bugün buraya parasız eğitim istemeye, harçlar  kaldırılsın demeye geldik” ifadesi kullanıldı.
         
  80'DEN FAZLA ÖĞRENCİ KONSEYİ BAŞKANI KATILDI

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, üniversitelerin öğrenci konseyleri başkanlarıyla bir araya geldi.

  YÖK'te gerçekleştirilen toplantıya 80'den fazla öğrenci konseyi başkanı katıldı.

  Toplantı başlamadan önce Ulusal Öğrenci Konseyi Başkanı Sinan Kartal, öğrencilere seslenerek, adaba uygun açıklamalar yapılması ve makama saygı gösterilmesi talebinde bulundu.

  Prof. Dr. Özcan, YÖK'e gelişinde, gazetecilerin, “YÖK binası dışında bazı öğrenciler tarafından gerçekleştirilen protesto eylemine, polisin müdahalesini değerlendirmesini” istemesi üzerine bu konuya ilişkin toplantı sonunda açıklama yapacağını söyledi.

  “Eylem yapan öğrencilerden içeriye davet edeceğiniz olacak mı” sorusuna da Özcan, “düşünmüyorum” yanıtını verdi.

  “YAZILANLAR DOĞRUDUR”

  Toplantıya katılan ODTÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Ahmet Kerem Güler, hakkında çıkan “üniversitesindeki bazı arkadaşları tarafından tepkiler aldığı” yönündeki haberleri gazetecilere değerlendirdi. Güler, üniversitesinden olumlu olduğu kadar olumsuz tepkiler de aldığını belirterek, “Bugün basına yansıdığı gibi bazı olumsuz şeyler oldu. Buraya öğrenci haklarını ve taleplerini savunmaya geldik. Basına yansıyan hadiseleri fazla da büyütmeye gerek yok ancak yazılanlar doğrudur” dedi.

  Bir gazetecinin “neler yaşandı” sorusu üzerine Güler, “Cumhurbaşkanı'nın yanına gitmeden önce de zaten 'oraya gitmemem' yönünde bazı telkinler alıyordum. Cumhurbaşkanı'nın yanına gittikten sonra da bir sınav çıkışında 25-30 kişi tarafından fiziki müdahaleye uğramadan okulun güvenliğiyle beraber okuldan çıktım. Bir hadise yaşanmadı” diye konuştu.

  “Arkadaşların taleplerini yeterince dile getirdiğini düşünüyor musun” sorusuna ise Güler, öğrencilerin bütün taleplerini hemen hemen aktarmaya çalıştığını söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı