Gündem Haberleri

  YÖK: Meslek okullarında seviye düşük

  Hürriyet Haber
  21.04.2004 - 09:44 | Son Güncelleme:

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK), iki yıllık meslek yüksek okullarına sınavsız geçişle meslek liselerinden yerleştirilen öğrenciler arasında "dört işlemi yapamayan ve çarpım tablosunu bilmeyenlerin" bulunduğunu bildirdi.

  YÖK'ün Genelkurmay kontenjanından gelen üyesi Emekli Hava Korgeneral Erdoğan Öznal, "Meslek Yüksekokullarının Bugünkü Durumu ve Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Okullarından Meslek Yüksekokullarına Sınavsız Geçişin Değerlendirilmesi" isimli raporuyla meslek yüksekokullarına yerleştirilen öğrencilerin düzeylerini ortaya koydu.

   

  Raporda, mesleki lisesi öğrencilerine sınava girmeden üniversitelerin iki yıllık ön lisans programlarına yerleştirilmelerini sağlayan sınavsız geçiş uygulamasının özellikle örgün eğitimdeki yetersizliklerden kaynaklandığı ve ciddi sıkıntıları beraberinde getirdiği kaydedildi.

   

  Öznal, sınavsız geçişle gelen öğrencilerin bir kısmının meslek lisesindeki davranış ve alışkanlıklarını aynen devam ettirdiği, bu öğrencilerin üniversiteye geldiklerinin farkına varamadıklarını vurguladı.

   

  Öznal, "Zaman zaman üniversite öğrencisine uygun olmayan şekilde hocalarına ve yöneticilerine hitap eden öğrenciler mevcuttur" dedi.

   

  "ÇETELEŞMELER OLUYOR"

   

  Raporda, sınavsız yerleştirilen öğrencilerin bölgesel nitelik taşıması sosyal, kültürel birikimler ve olumlu davranış değişiklikleri kazanmalarına engel olduğunu belirtildi.

   

  Raporda, aynı liseden gelen öğrenciler arasındaki gruplaşmaların, olumsuz davranış sergilemelerine neden olduğu, meslek liselerindeki sorunlar benzer biçimde meslek yüksekokullarına taşındığı kaydedildi.

   

  Raporda, "Özellikle kendi METEB'inden (aynı ildeki meslek liselerinin tek çatı altında toplanması) veya kendi METEB'indeki aynı meslek lisesi davranışlarının olumlu olmadığı, birçok öğrencide özgüven noksanlığı ile kendini ve düşüncelerini ifade etme zorluğu olduğu görülmektedir" denildi.

   

  "DÖRT İŞLEMİ YAPAMAYANLAR VAR"

   

  Raporda, sınavsız geçiş olanağının, kolay ders geçme beklentisini de beraberinde getirdiği, bu beklentinin derse çalışmayı ve öğrencilerin derslere ilgisini azalttığı kaydedildi.

   

  Bazı öğrencilerin sınavsız geçişi iki yıllık meslek yüksekokulu eğitimi boyunca hiç sınava girmeme ve "sınavsız diploma" alma şeklinde algıladığı vurgulanan raporda, bu öğrenciler içinde ilkokul 1 ve 2'de bilgilerine sahip olmayanların bulunduğu bildirildi.

   

  Raporda, üniversite çatısı altına alınan ancak ilk ve ortaöğretim düzeyindeki temel bilgileri bile sahip olmayan öğrencilere ilişkin şu değerlendirme yapıldı:

  "Bir meslek yüksekokuluna birincilikle yerleştirilen bir öğrenci birinci dönemde, 10 dersin 8'inden başarısız olmuştur. Başarısızlıktan ötürü tekrar yapan öğrenci sayıları artmıştır. Çok az dahi olsa dört işlemi yapamayan ve çarpım tablosunu bilmeyen öğrencilerin mevcudiyeti rapor edilmiştir. Sınavsız geçiş nedeniyle MYO'lardaki öğrenci profili olumsuz yönde değişmiştir. MYO'larda derse giren birçok öğretim elemanı öğrencilerin bilgi düzeyini ortaokul düzeyi olarak nitelemektedirler. Birçok öğrencide spor alışkanlığı oluşmamıştır. Öğrencilerin bir bölümünün sosyal ve psikolojik davranışlarının olumlu olmadığı, birçok öğrencide özgüven noksanlığı ile kendini ve düşüncelerini ifade etme zorluğu olduğu görülmektedir."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı