Gündem Haberleri

  YÖK, izlemeye aldığı hocayı rektör yaptı

  Hürriyet Haber
  01.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Niğde Üniversitesi Rektör Vekilliği'ne atanan Prof. Ferhat Ecer'in ‘‘irticai eğilimli’’ diye YÖK tarafından izlettirildiği ortaya çıktı. Emekliye ayrılan Rektör Ramazan Taşdurmaz, Prof. Ecer'in Bakan kızına torpil amacıyla notunda tahrifat yaptığı için disiplin cezası aldığını da açıkladı.

  NİĞDE Üniversitesi Rektörlüğü görevinden emekli olan Prof. Dr. Ramazan Taşdurmaz, YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz'ün Rektör Vekilliği'ne Prof. Dr. Ferhat Ecer'i atamasını eleştirdi. Rektör vekilinin daha önce ‘irticai eğilimli olduğu’ belirtilip Gürüz tarafından araştırılmasının istendiği, bir de bakan kızına torpil yapıp, sınav notunu değiştirdiği için disiplin cezası aldığı belirtildi.

  Niğde Üniversitesi Rektör Vekilliği'ne YÖK tarafından atanan Prof. Dr. Ferhat Ecer ve 14 öğretim üyesi hakkında, 17 Eylül 1998'de YÖK Başkanı Kemal Gürüz imzalı gizli ibareli yazı, üniversitede yaşanan sıkıntıları ortaya koydu. Ferhat Ecer, 21 Ağustos'ta vekaleten atandıktan sonra yine Gürüz'ün yazısında adı geçen Doç. Dr. İbrahim Çopuroğlu da Mühendislik Mimarlık Fakültesi'nde dekan vekili olarak görevlendirildi.

  TAKİBE ALINDI Eski Rektör Prof. Dr. Ramazan Taşdurmaz, o dönemde Gürüz'ün yazısı üzerine Ecer'i, hiç olmazsa faaliyetlerini önlemek amacı ile ‘yakın takibe’ aldıklarını belirterek, ‘‘Bu uzun süreli bir araştırmadır. Dolayısı ile gözlem uzun sürer ve biraz da bizim ötemizde bir iştir. Kanıtı zordur. Somut kanıtı olmadan bir işlem yaparsanız İdare Mahkemesi'nden döner. Bu nedenle bir şey yapamamıştık’’ dedi.

  BAKAN KIZINA TORPİL Rektör Vekili Ecer'e, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Vekili'yken, 4 Temmuz 1996 yılında da, dönemin DYP'li Devlet Bakanı Ahmet Şanal'ın kızı Güzide Şanal'ın sınav kağıdında tahrifat yaparak sınıf geçmesini sağladığı için Disiplin Kurulu tarafından, ‘Yönetim görevinden ayırma’ ve ‘aylıktan kesme’ cezası verildiği de ortaya çıktı. Soruşturmada, Ecer'in, Genel Muhasebe dersi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Yaşar Aydın'ın izinli olduğu dönemde, bütünlemeye kalan Güzide Şanal'ın itirazı üzerine sınav kağıdında ve not çizelgesindeki 30 puanın 50 puana yükseltildiği ortaya çıktı. Ecer cezalandırılırken, Bakan kızı da tekrar sınava alındı.

  ATATÜRK İLKELERİNE BAĞLIYIM Hakkındaki 'irticacı olabilir' iddialarını kabul etmeyen Rektör Vekili Prof. Dr. Ferhat Ecer ise ‘‘Vatanını milletini seven, Atatürk'ün ilkelerine sadık kalan bir insanım. Hakkımda idari bir soruşturma veya ceza verilmesi olmadı’’ yanıtı vermekle yetindi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı