Gündem Haberleri

  YÖK, harca 4.5 kat zam istedi

  Hürriyet Haber
  04.01.2002 - 01:49 | Son Güncelleme:

  YÖK Yasa Tasarısı görüşmelerinde YÖK Başkanı Gürüz, öğrenci harçlarının dolar bazında 4.5 kat artırılmasını istedi. Buna göre ortalama 100 dolarlık katkı payı 450 dolara yükselecek.

  Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, öğrenci harçlarının 450 dolara yükseltileceğini açıkladı.

  Üniversitelerde öğrenci başına yapılan harcamanın geçen yıl 1200 dolara düştüğünü belirten Gürüz, dünya ortalamasının 3 bin 370 dolar olduğunu söyledi. Gürüz, Avrupa ülkeleri ortalamasının ise 7 bin dolar olduğunu vurgularken, Türk üniversitelerinin, dünya ile rekabet edebilmesi için öğrencilerin katkı payının artırılmasının da kaçınılmaz olduğunu savundu.

  Öğrencilerin katkı payının (öğrenim harcı) yükseltilmesini ve üniversitelerin mali özerkliğinin artırılmasını öngören YÖK Yasa Tasarısı, dün TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda görüşüldü. Ancak tasarı yeniden değerlendirilmek üzere alt komisyona havale edildi.

  Gürüz, yükseköğrenimin yarı kamusal bir hizmet olduğunu ve bu nedenle öğrencilerin de harcamalara katkıda bulunması gerektiğini söyledi. Gürüz, ‘‘Bugün öğrenciden alınan rakam 100 dolar civarında. Devletin öğrenci başına yaptığı harcamanın 3 bin dolar seviyesine çıkması durumunda bile bu ücretin 600-700 doları geçmesi sözkonusu değil’’ dedi.

  PARASI OLMAYANA KREDİ

  Gürüz,
  bu miktarı ödeyemeyecek öğrencilerin borçlanacaklarını ve üniversite tarafından takip edileceğini söyledi. İhtiyaç sahibi öğrencilerin belirlenmesi için belli kriterler uygulanacağını da savunan Gürüz, ‘Fakiri zaten bakınca anlıyorsunuz’’ dedi.

  Muhalefetten paralı öğretim eleştirisi

  YÖK Yasa Tasarısı, muhalafet partilerine mensup milletvekilleri tarafından eleştirildi. AKP Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya, tasarının, devlet üniversitelerinde de paralı öğretim havası taşıdığını öne sürerek, ‘‘Tasarıyla devlet üniversiteleri özel üniversite haline dönüştürülüyor’’ diye konuştu. Uzunkaya, Gürüz'e, şu sözlerle yüklendi: ‘‘Despotik uygulamalarınız yüzünden insanlar yurt dışında öğrenim görmeyi tercih ediyor. ‘Bu nedenle yılda 850 milyon dolar dışarı gidiyor' demek kolay; önce öğrenciler niye ülkeden kaçıyor, onu araştırın. YÖK, öğrencilerin beyninin içiyle değil şekille uğraşıyor.’’

  ANAP İstanbul Milletvekili Ahat Andican, öğrencilerin katkı payını ödeyemeyeceğini söyledi. Andican, öğrencilerin yıllık 2 bin dolarlık bir öğrenim ücretini ödeyebilmesi için ailelerin yıllık gelirinin en az 10 bin dolar olması gerektiğini belirtti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı