Gündem Haberleri

  'YÖK Başkanı'nın açıklaması erken seçim işareti'

  A.A
  14.05.2008 - 14:31 | Son Güncelleme:

  Halkın Yükselişi Partisi (HYP) Genel Başkan Vekili Yaşar Okuyan, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın ÖSS'de kontenjanların yüzde 25 arttırılması ile ilgili açıklamalarının, “Ekim'de ya da Kasım'da bir erken seçimin işareti olduğunu” öne sürdü.

  Okuyan, Parti Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  Okuyan, YÖK Başkanı Özcan'ın ÖSS'de yapılması planlanan yeni sistemle ilgili görüşlerini, ilgili birimlerle tartışmadan gündeme getirdiğini savundu. Okuyan, “Aklı karışan milyonlarca üniversite adayı ve onların aileleri... Tam bir rezalet. Gayri ciddilik” diye konuştu.

  “ÖSS sisteminde alan ve katsayının kaldırılmasıyla tartışma konusu olan imam hatip okulları ile ilgili bir düzenleme yapılacağı anlaşılıyor” diyen Okuyan, “Daha da önemlisi kontenjanların yüzde 25 arttırılmasının altında da seçim yatırımı geliyor akla. YÖK Başkanı'nın açıklaması Ekim'de ya da Kasım'da erken bir seçimin işaretidir” görüşünü ileri sürdü.

  Kontenjanların arttırılmasının 200-300 bin öğrencinin daha üniversiteye girmesi anlamına geldiğini vurgulayan Okuyan, “Bu çok güzel bir gelişme, diye düşünülebilir. Bu tam bir kandırmacadır ve zaten tartışmalı olan eğitimin kalitesini sıfırlamaktır. Tamamen popülist bir yaklaşımdır. Son 5 yıl içinde 16 bin akademisyen açığı gündeme gelmiştir. Bu öğrencilere nerede ve kim tarafından ders verilecek?” diye sordu.

  TÜRK TELEKOM'UN HALKA ARZI

  Türk Telekom'un halka arzında cevaplandırılması gereken sorular bulunduğunu öne süren Okuyan, “Bu sorular önemli ölçüde kamu vicdanında tartışma yaratan sorulardır” dedi.


  Okuyan, Türk Telekom'un halka arz edilen hisselerinin gerçek piyasa koşullarındaki değerini karşılayıp karşılamadığının, daha fazla talep olduğu halde ek satışın gündeme getirilmemesinin açıklanması gerektiğini ifade etti. “Türk Telekom'un satışı bir skandal ve rezalettir” görüşünü savunan Okuyan, “Türk Telekom 3 yıl içinde elde ettiği karın karşılığında satıldı. Şaibeli bir ailenin eline geçti” diye konuştu.

  Okuyan, Kanaltürk yönetiminin baskılar sonunda kanalı satmak zorunda kaldığını da ileri sürdü.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı