Gündem Haberleri

  YÖK Başkanı Teziç hakkında suç duyurusu

  İSTANBUL (A.A)
  22.02.2006 - 14:38 | Son Güncelleme:

  İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği (Mazlum-Der) üyesi bir grup, Danıştay 2. Dairesi'nce alınan bir karara ilişkin beyanları nedeniyle Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

  Mazlum-Der üyelerinden oluşan bir grup, İstanbul Adalet Sarayı'na gelerek YÖK Başkanı Prof. Dr. Teziç hakkında hazırladıkları suç duyurusu dilekçesini, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmek üzere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiler.

  Dilekçede, okula geliş-gidişte başörtüsü takan anaokulu öğretmeni Aytaç Kılınç'ın okul müdürlüğünden alınması işleminin iptali istemiyle ilgili olarak Danıştay 2. Dairesi'nin ret kararı verdiği belirtildi.

  Kararın henüz kesinleşmediği öne sürülen dilekçede, Prof. Dr Teziç'in 10 Şubat 2006 tarihinde bir gazetede yayınlanan konuya ilişkin beyanlarına yer verildi. Dilekçede, “Teziç'in beyanları bir bütün olarak değerlendirildiğinde, dini inançlarının gereğini yerine getiren milyonlarca insan, inancı nedeniyle aşağılanmış ve hakarete uğramıştır. Ayrıca devam eden dava ile ilgili olarak açıklama yapılarak yargı etkilenmeye çalışılmıştır” denildi.

  Dilekçede, Prof. Dr. Erdoğan Teziç hakkında “ayrımcılık, hakaret, halkı aşağılama, kin ve düşmanlığa tahrik, kişilerin huzur ve sükununu bozma, yargı görevi yapanları etkileme, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs” suçlarından soruşturma yapılması istendi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı