Gündem Haberleri

  YÖK Başkanı: İmam hatipler kapanabilir

  Hürriyet Haber
  11.12.2009 - 10:14 | Son Güncelleme:

  YÖK Başkanı Prof.Dr. Yusuf Ziya Özcan, Danıştay’ın ret kararını değerlendirerek “Gerekirse hukuku dolanırız' dedi. Özcan, ilk ve ortaöğretimde ciddi bir din dersi verildiği takdirde imam hatip liselerine gerek kalmayacağını belirterek "Kamuoyu buna ne der bilemem. Bu çok radikal bir değişiklik olur" diye konuştu.

  HERŞEYE HAZIRLANDIK

  Prof. Dr. Özcan, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü'ndeki sosyal tesislerde düzenlediği basın toplantısında, görevinin ikinci yılına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  Özcan, Danıştayın, katsayı kararının yürütmesini durdurmasının ardından bütün olasılıkları dikkate aldıklarını belirtti. Özcan, “B planımız var, C planımız var, D ve E'ye kadar planlarımız var. Bunu baştan biliyorduk. Her şeye hazırlandık” dedi. Konuyla ilgili son kararın, 17 Aralıkta yapılacak YÖK Genel Kurulunda alınacağını bildiren Özcan, ayrıntılı açıklamanın da o tarihte yapılacağını kaydetti.

  Özcan, “planlarına, sınav sisteminin de dahil olup olmadığının” sorulması üzerine, sınav sisteminin ana hatlarıyla aynı kalacağını, sınav tarihlerinin de değişmeyeceğini bildirdi.

  İMAM HATİPLER KAPANABİLİR

  YÖK Başkanı Özcan imam hatiplerle ilgili şöyle konuştu:

  İmam hatipleri genel liselere çevirebiliriz. İlköğretim ve Ortaöğretimde, Din ve Ahlak Bilgisi dersini kaldırabiliriz, din bilgisi dersini getirebiliriz. Kuran namaz hadisleri ayetler gibi, İslam’ın temel prensiplerini verebiliriz. Onu karşıladıktan sonra, imam hatipleri tutmanın bir anlamı olmayabilir. İlköğretim ve ortaöğretime ciddi bir din dersi olabilir. Tabi kamuoyu buna ne der bilmiyorum. Bu radikal bir değişiklik olur.

  Mesela Alevi öğrencilerin Alevi bilgileri. Böyle bir çözüm olabilir. Başka çözümler de olabilir.

  KATSAYI SÜRECİ

  Danıştay 8. Dairesi, İstanbul Barosu’nun açtığı davada, YÖK’ün katsayı kararının yürütmesini oybirliği ile durdurmuştu. YÖK de bu karara itiraz etmişti. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, dünkü toplantısında YÖK’ün itirazını reddetti.

  YÖK, “Katsayı kararının alınma sebebi ideolojik sebepler olmayıp, ekonomik ve sosyal sebeplerdir. Lise farkı gözetmeksizin tek bir katsayı belirlenmek suretiyle yapay puan farklılaştırması uygulamasından vazgeçilmiş gerçek başarıyı esas alan bin puanlama sistemi getirilerek, eşitlik ve adalet ilkesine uygun davranılmıştır” itirazında bulunmuştu.

  İşleyen sınav takvimi nedeniyle Danıştay, esasa ilişkin kararını da en kısa sürede verecek.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı