GeriGündem 'Yoğun bakımdaki 8 hasta hayatını kaybetti'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  12
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Yoğun bakımdaki 8 hasta hayatını kaybetti'

Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi'nde sabaha karşı çıkan yangında 8 hastanın hayatını kaybetmesinin ardından sabah erken saatlerde Bursa'ya giden Sağlık Bakanı Recep Akdağ ilk incelemelerinin ardından açıklamalarda bulundu. İşte Bakan Akdağ'ın açıklaması:

"Şu anda soruşturma safhasındayız. 2 müfettiş de olaya derhal müdahale etti. Savcılık soruşturması da normal seyrinde devam ediyor. Saat 02.00 sıralarında yangının ikinci bodrum katında radyoloji hizmetlerinin verildiği katta başladığı anlaşılıyor. Yangının çıkış sebebi işle ilgili şu anda bir şey söylemem mümkün değil. Buranın üst katında acil bölümü var. Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi'ndeYoğun bakım alanları aslında bir kaç kat üstte. 02.10 civarında itfaiye haberdar edilmiş.

Yangın kısa sürede söndürülüyor. Yoğun bakımdaki hastalar da bu arada tahliye ediliyor. Bu tahliye işlemi oldukça zor bir süreç. Sağlık çalışanları kendilerini de riske ederek hastalarını hayatta tutmak için müdahale ediyor. Boşluk alanlarında kablolar uzanır. Yangın bu boşluk alanlarından yukarı sirayet ediyor. Ateşten ziyade yoğun duman çıkıyor. Yoğum bakımda 16 hasta, yeni doğan yoğun bakımda 13 hasta var. Bu iki alanda 29 hasta var. Bu hastalardan erişkin yoğun bakımda yaatn hastalar solunum desteğine bağlı hastalar. Hayatını kaybeden 8 hastadan 2'sinin beyin ölümü beklenen çok ağır olduğu belirtiliyor.

Erişkin yoğun bakım servisi hadiseden en ziyade etkilenen alan olarak karşımıza çıkıyor. Tedavi gören hastalardan 8'i olay sırasında ya da nakil sırasında hayatını kaybediyor.

Şu anda tahminlere dayalı spekülatif yorumlar yapmak doğru olmaz. Çok kısa süre içinde müdahale yapılıyor ve yangın söndürülüyor. Soruşturmanın sonucunu ben de beklemek durumundayım. Soruşturmayı en kısa sürede süratli bir biçimde tamamlayacağız. Bodrum katta meydana gelmiş o esnada gecenin o saatinde çalışmanın olmadığı bir alanda ortaya çıkmış bir yangın. Tahliye edilen hastaların zaten yoğun bakım hastaları yani zaten durumu kritik olan hastalar. Çocukların hepsi başarılı bir şekilde kısa sürede tahliye edildi."

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle