Gündem Haberleri

  Yogaya büyük ilgi

  Hürriyet Haber
  22.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hintli meditasyon uzmanı 75 yaşındaki Shri Mataji Nirmala Devi, Sağlıklı Yaşam Derneği'nin Harbiye Askeri Müzesi'nde önceki akşam düzenlediği seminerde, yaratıcısı olduğu, insanların ruhsal ve bedensel sağlığının dengelenmesini sağlayan ‘Sahaja Yoga’ öğretisini tanıttı. Büyük ilgi gören seminer için gelen birçok kişi, seminerin yapıldığı salon bini aşkın izleyiciyle dolunca dışarıda kaldı.

  Girişi ücretsiz olan seminere Türkiye'den olduğu kadar, Malezya, Avusturya, Polonya, Romanya gibi birçok ülkeden konuk katıldı. Konuşmasına ‘‘Gerçeği arayanlara selam ediyorum’’ diye başlayan Shri Mataji, gerçeğin beden, düşünce, zihin ve şartlanmalar değil, insanın ruhu olduğunu, ruhun da Tanrı'nın kalpteki yansıması olduğunu söyledi. Yaratıcısı olduğu teknikle, insanların bu ruhu arayıp bulmasına yardımcı olan Shri Mataji, ‘‘Bu ruha ulaşınca, bütün zihinsel, fiziksel ve hissi sorunlardan kurtulursunuz’’ dedi.

  İnsanların ya geçmişte ya da gelecekte yaşadığını kaydeden Shri Mataji, gerçeğin yaşadığımız anda olduğunu söyledi. Herkesin içinde, her şeyin yaratacısı olan evrensel güce ulaşmayı sağlayan doğal bir güç bulunduğunu söyleyen Shri Mataji, Sahaja Yoga tekniği ile bu gücün insanların içinden yükseltilerek evrensel güce ulaşabileceğini ifade etti. Shri Mataji, konuşmasının sonunda, bu tekniği, salonda bulunan izleyicilere uygulattı.

  Bu doğal gücün, içeriden dışarıya çıkma aşamasını ‘Yükseliş’, evrensel güçle buluşmayı ‘‘Aydınlanma’’ olarak tanımlayan Shri Mataji, aydınlanma gerçekleştiğinde, evrensel gücün titreşim olarak parmak uçlarında hissedilebileceğini ve insanın başının üzerinde de serin bir esinti duyduğunu kaydetti. Shri Mataji, böylece insanların özbenlerine, iç huzurlarına ulaştıklarını, ruhlarının kötülüklerden arındığını, büyük bir rahatlığa kavuşulduğunu ve hayatın daha güzel algılandığını belirtti. Hintli uzman, insanların gün geçtikçe sinirli, sabırsız ve tatminsiz olduğu bu dünyada bu rahtlamanın şart olduğunu belirtti.

  Hindistan doğumlu olan ve tıp öğrenimi gören Shri Mataji, 1971'den beri, Sahaja Yoga öğretisi için 5 kıtada dolaşıyor. 70 kadar ülkede uygulanan Sahaja Yoga, Türkiye'de Sağlıklı Yaşam Derneği tarafından yaygınlaştırılmaya çalışılıyor. Derneğin İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa'da birer şubesi var. Bu yoga tekniğinin diğer Yoga tekniklerinden en önemli farkı, parasız öğretilmesi.

  Vücuttaki 7 enerji merkezi

  Shri Mataji'nin belirttiğine göre insan vücudunda 7 enerji merkezi ve iki ana kanal var. Buna göre mavi renkli kanal, gelecek kanalı; sarı renkli kanal ise geçmiş kanalı... Kafaları daha çok gelecekle ilgili düşüncelerle dolu olan kişiler gelecek

  kanalının, geçmişte yaşanlar ise geçmiş kanalının etkisinde yaşıyorlar. Ancak önemli olan, bir orta kanal bulmak. Sahaja Yoga sayesinde enerji merkezleri harekete geçirilerek içinde bulunduğumuz anı simgeleyen bu orta kanal bulunabiliyor.

  Dışarda kaldılar

  Sahaja Yoga seminerine ilgi çok büyüktü. Yurtiçinden olduğu kadar, yurtdışından da birçok kişi, seminerin olduğu Harbiye Askeni müze'ye hücum etti. Salona giremeyenler, dışarıda bekleşti. Shri Mataji, yoga tekniğini salondaki davetlilere uygulamalı olarak gösterdi. Seminere katılamayanlar için de daha sonra 7 günlük seminer düzenleneceği açıklandı.

  Shri Mataji

  Sahaja Yoga'nın herkes tarafından uygulanabileceğini belirten Shri Mataji, bunun nedenini, ‘‘Evrensel güçle bükünleşmek herkesin hakkı. Bundan para alınmaz’’ diyerek açıkladı.

  Ünlüler izledi

  Shri Mataji'nin seminerine sosyetenin yanı sıra, iş, sahne ve sanat dünyasından birçok ünlü ismin katılması dikkat çekti. Caz sanatçısı Okay Temiz, Finli eşi Anna Toivonan, oğulları Tom, TV sunucusu Yıldo, modacı Zeynep Tunuslu gibi, toplumun yakından tanıdığı ünlü isimler izleyiciler arasında yer aldı. Yıldo, bu tekniği sabah akşam olmak üzere günde 2 kez uyguladığını, hatta programa çıkarken de sakinleşmek için bu teknikten faydalandığını söyledi.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı