Gündem Haberleri

  Yoga yapıyoruz diye iffetimiz sorgulanıyor

  Mesude ERŞAN
  02.08.2014 - 01:26 | Son Güncelleme:

  Dolandırıcılık ve cinsel istismar suçlamalarıyla gündeme oturan yoga eğitmeni Akif Manaf’ın kurucusu olduğu Yoga Akademy üyeleri, basın toplantısında en büyük zararı yoga yapan kadınların gördüklerini söyledi.

  YOGA Akademy’e devam eden yoga eğitmen ve öğrencileri, İstanbul Taksim’deki bir otelde dün “100 Kadının Özgür Sesi” sloganıyla basın toplantısı yaptı. Beklenenden az kadının katıldığı toplantıda konuşan Şems Uzuneser, birkaç kadının yoga yaparken tacize uğradıkları iddiaları nedeniyle yoga ve yogayı yapan kadınları da karaladıklarını söyledi.

  AMAÇ ZARAR VERMEK

  Sağlık için yoga yapan kadınların aileleri ve toplumun baskı hatta şiddetiyle karşı karşıya kaldıklarını öne süren Uzuneser, “Yoga Akademy’de yetişip merkez açan kişiler, burayı ve Manaf’ı küçük düşürücü iddialarda bulunuyor. Amaçları zarar vermek olsa da bu süreçten daha büyük zarar gören yoga yapan biz kadınlar olduk. Yoga yaptığımız için kişiliklerimiz, aile yapımız, iffetimiz, değerlerimiz ve inançlarımız konuşulur ve sorgulanır hale geldi” dedi.

  AİLEMDEN DAYAK YEDİM

  6 yıldır yoga yapan Yasemin Karaboğa (30) ise, şikâyetçi kişilerin ailesini arayarak, kendisinin her gün tecavüze uğradığı ve kendi kararlarını veremediği bir tarikatın içinde olduğu gibi yalanlar söylediklerini öne sürdü: “İçlerine korku saldılar, üzerime saldırmalarına neden oldular. Ailemden 5 erkek ve bir kadın yoga yaptığım yeri basıp, beni kaçırmak istedi. Engel olmak isteyenleri de darp ettiler. Yarım saat şiddete maruz kaldık. Ailemle görüşemez oldum.”

  Sapkın bireyler gibi gözüküyoruz

  YOGA Akademy’lerden birini yöneten Mete Sezgin, yoga yapan erkekler olarak zor durumda kaldıklarını söyledi. Merkeze gelenlerin çoğunun farklı yaş gruplarında, evli, çocuklu kadınlar ve hamileler olduğunu anlatan Sezgin, “Haberler sonrasında birçok öğrencimiz bizi arayarak çalışmalara katılmaya devam etmek istediklerini ama eşlerinin medyada çıkan haberlerden son derece rahatsızlık duydukları için izin vermediklerini belirti. Biz de cinsel istismar yapan, sapkın, erkek bireyler olarak gözüküyoruz” dedi.

  ‘Adli kontrol yetersiz tutuklansın’

  ÖĞRENCİLERİNE cinsel tacizde bulunduğu gerekçesiyle ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçundan gözaltına alınan ve savcılık sorgusunun ardından 17 Temmuz’da yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakılan yoga üstadı Akif Manaf‘ın, tutuklanması talep edildi. Manaf’tan şikâyetçi olan bazı öğrencilerinin avukatları tarafından savcılığa verilen dilekçede, Manaf’ın tarikat kurarak liderlik ettiği, müridi haline getirdiği mağdurların dini ve kutsal değerini istismar ederek nitelikli cinsel saldırı suçunu işlediği, tarikattan ayrılanlara karşı tehdit ve şantaj suçlarını işlediği iddia edildi. Başka bir ülkenin vatandaşı olan Manaf’ın kaçma şüphesinin bulunduğuna, tehditlerine devam edeceğine dikkat çekilerek adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağı ifade edildi. Ayşegül USTA/İSTANBUL

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı