Gündem Haberleri

  Yoga hocasına Hz. Muhammed'e hakaret cezası

  ANKARA (AA)
  26.04.2016 - 12:23 | Son Güncelleme:

  Uluslararası Yoga Federasyonu Başkanı Akif Manaf, Hz. Muhammed'e hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçundan açılan davada, 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  Ankara 27. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanık Manaf ile avukatları ve müşteki katıldı. Sanık Manaf, savunmasında, hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek, "Dava konusu konuşmalarda, kesinlikle Peygamber Efendimizi aşağılayacak şekilde konuşmadım. Aksine bu yöndeki sorulara olumlu yanıtlar verdim" dedi.

  Manaf'ın avukatları, müvekkillerinin iddianamedeki suçu işlemediğini öne sürerek, Manaf'ın beraatini talep etti. Hakim Seyhan Aksar Orkun, suçun işlenmesinde kullanılan araçlar, suçun işlendiği zaman ve yer, suçun konusunun önemi ve değeri, meydana gelmesi muhtemel zarar ve tehlikenin ağırlığını göz önünde bulundurarak, Manaf'ın “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan 1 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Hakim, ayrıca Manaf hakkında takdir indirimine yer olmadığını belirtti.

  İddianamede, Manaf'ın, Hz. Muhammed'i alaya almak, tahkir ve iftira etmek suretiyle Müslümanlarca kutsal sayılan değerleri aşağıladığı belirtilerek, yoğun kasıt altında işlediği suçtan dolayı cezalandırılması talep ediliyordu.

  UYF’den açıklama

  Uluslararası Yoga Federasyonu’ndan ise konu hakkında aşağıdaki gibi bir açıklama yapıldı:
  2014 yılında, UYF Başkanı Sayın Akif Manaf'ın kurucusu olduğu Yoga Academy bünyesinde yönetici pozisyonunda olan bir grup kurumdan ayrılmış ve Yoga Academy markasını ele geçirmek amacıyla Sayın Akif Manaf aleyhinde büyük bir karalama kampanyası başlatmıştır. Bu kapsamda açılan soruşturma takipsizlik, dava beraat kararı ile sonuçlanmış ve hukuka uygun kararlarla bu sürecin bütünüyle bir karalama kampanyası olduğu tüm açıklığı ile gözler önüne serilmiş, adalet yerini bulmuştur.

  Karalama kampanyasının başlatıldığı dönemde Sayın Manaf’ın küçük bir grup içerisinde yaptığı sohbetin bir bölümünde, Peygamber Efendimiz hakkında bir konu açılmış ve kendisi Peygamberimizin o dönemde toplumun iyiliği için çalışırken çoğu zaman tam anlamıyla anlaşılamadığından ve zaman zaman ihanete uğradığından bahsetmiştir. Masumca yapılan bu sohbet, bazı art niyetli kişiler tarafından kaydedilmiş, daha sonra çarpıtılarak ve hatta kesilip montajlanarak gerçeğine taban tabana zıt bir şekilde yorumlanacak hale getirilmiştir.
  UYF Başkanı Sayın Akif Manaf müslümandır ve kendisinin Peygamberimiz hakkında her zaman takdir, övgü ve müteşekkirlik içeren, özendirici görüşler beyan ettiği ve herkesin inancına saygılı bir tutum içinde olduğu kendisini tanıyan herkes tarafından bilinen bir gerçektir.

  Federasyon Başkanımız Sayın Akif Manaf Hakkında kesinleşmiş bir mahkumiyet kararı bulunmamaktadır. B.A’nın, Sayın Akif Manaf aleyhine vaki, gerçek dışı olduğunu esasen kendisinin de bildiği iddiası neticesinde yürütülen kovuşturma sırasında, ilk derece mahkemesinde sonradan görevlendirilmiş olan Hakim, ilk defa ele aldığı olayda; kovuşturma safahatı, savunmaların içeriği ve savunma delilleri hakkında gerekli incelemeler tamamlanmaksızın ve tamamlanması imkansız olan bir sürede, bizlerin ve kamu vicdanının nezdinde kabul görmesi imkansız bir kanaate varmıştır. İlk derece Hakimi tarafından varılan ve gerçek durumu yansıtmayan bu sonuç, temel hak ve hürriyetlere, hukuk devleti ilkesine, yasal mevzuata, emsal nitelikteki Yargıtay ve AİHM kararlarına açıkça aykırıdır.

  Kamu vicdanının yaralanmasına neden olan, kişi haklarını ve adil yargılanma haklarını ihlal eden, pozitif hukuk kurallarına ve orantılılık ilkesine de aykırı olduğuna inandığımız hükmün, Yüksek Yargı Organı tarafından dikkatle ve Hakim titizliği içerisinde değerlendirileceğine, yargılamanın ilerleyen aşamalarında kaldırılacağına, gerçeğin ortaya çıkarılacağına ve Türk Hukukuna ve Yargısına olan güvenimizin boşa çıkmayacağına yönelik inancımızı, Federasyon Başkanımızın yanında yer aldığımızı ve hukuki sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşırız.

  Etiketler: hakaret davası , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı