Gündem Haberleri

  YKS sınavı nedir? Yükseköğretim Kurumları Sınavı nasıl yapılacak?

  Hürriyet Haber
  12.10.2017 - 18:42 | Son Güncelleme:

  YKS sınavı nedir sorusu milyonlarca öğrenci tarafından en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. YGS ve LYS sınavlarının kaldırılmasının ardından yapılan açıklamayla birlikte YKS sınavı yeni sistem olarak öğrencilerin karşısına gelecek. Peki, YKS sınavı nedir? Yükseköğretim Kurumları Sınavı nasıl yapılacak?

  YKS, yeni dönemde üniversite sınavına giriş yapacak olan öğrencileri yakından ilgilendiriyor. YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın yeni sınav sistemiyle ilgili olarak yapmış olduğu açıklama sonrası merak edilen YKS, resmi olarak yürürlüğe geçti. Peki, YKS nedir, YKS nasıl yapılacak? İşte, konuyla ilgili detaylı bilgiler

  YKS NEDİR?

  2018-2019 eğitim öğretim yılında sınavın yeni adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’dır. Adaylar iki ayrı oturuma katılacaklar. İlk oturumda temel yeterlilik esas alınacak.

  * Akıl yürütme, muhasebe odaklı sözel ve sayısal bilgileri yani Türkçe’yi doğru kullanma, okuduğunu anlama...Bunun örnekleri dünyadaki sistemlerde mevcut.

  * Öğleden sonraki ikinci oturumda lise müfredatına dair bilgiler esas alınacak.

  * Yükseköğretim Kurumları Sınavı, haziran ayının bir hafta sonu yapılacak.

  Türkçe ve temel yeterlilik sınavlarından oluşan Türkçe ve matematik sınavları Milli Eğitim’in ortak müfredatına dayalı olacak. Bütün adayların birinci oturuma girmesi zorunlu. Bu oturumdan sonra öğle arası verilecek. Bu, adayların zihinsel olarak rahatlamasını sağlayacak.

  * Birinci oturum 40 Türkçe, 40 Matematik sorularından oluşacak. Bu sınavın sonucu adayların temel yeterlilik testi sonucunu belirleyecek.

  Son dakika... YÖK Başkanı yeni üniversiteye giriş sınav sistemini açıkladıSon dakika... YÖK Başkanı yeni üniversiteye giriş sınav sistemini açıkladı

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı