GeriGündem YKS ne zaman yapılacak? 2018 YKS'ye kaç gün kaldı?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

YKS ne zaman yapılacak? 2018 YKS'ye kaç gün kaldı?

YKS ne zaman yapılacak? 2018 YKS'ye kaç gün kaldı?

Lise eğitimini tamamladıktan sonra lisans ya da ön lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin yoğun şekilde katılım sağladığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) kaç gün kaldığını merak eden vatandaşlar, bir yandan sınava hazırlanırken bir yandan da sınav tarihlerini sorgulamaya devam ediyor. Bu yıl ilk kez YGS'nin yerine uygulanacak sınav için heyecanlı olan adaylar, kafalarındaki soru işaretlerini gidermek istiyor. Peki, 2018 YKS ne zaman? YKS'ye kaç gün kaldı?

Üniversiteli olma hayali kuran yüz binlerce gencin yoğun şekilde hazırlandığı ve bu yıl ilk kez uygulanacak olan YKS için geri sayım başladı. YKS 2018'in hangi tarihte yapılacağını sorgulayan öğrenciler, okulların kapanmasına kısa bir süre kala internetten yaptıkları araştırmalara hız verdi. Peki, YKS ne zaman yapılacak? 2018 YKS sınavı ne zaman? İşte, 2018 YKS sınav tarihleri hakkında merak edilen detaylar...

2018 YKS NE ZAMAN?

1-21 Mart 2018 tarihleri arasında başvurularını tamamlayan adaylar YKS'nin ne zaman yapılacağını sorguluyor. Hayallerini kurdukları üniversite ve bölümlerde eğitim almak için adayların ter dökeceği YKS öncesi, sınav hakkından araştırma yapan adaylar, YKS tarihini internette sorguluyor. İşte, merak edilen o sorunun yanıtı...

YGS yerine bu yıl ilk kez uygulanacak olan YKS başvuruları ÖSYM tarafından alındı. Üniversiteye giriş sınavı olarak uygulanacak olan YKS ve TYT, Haziran ayının sonunda gerçekleştirilecek. YKS, üç oturumlu düzenlenecek. Sınavın birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT), tüm adaylar için zorunlu olacak.

TYT: 30 Haziran 2018 Cumartesi

AYT: 1 Temmuz 2018 Pazar

YDT: 1 Temmuz 2018 Pazar

Adayların 30 Haziran Cumartesi günü gireceği Temel Yeterlilik Testi'nde (TYT), yeterliliğe dayalı bir değerlendirme esas alınacak. TYT, farklı lise türlerinde öğrenim gören bütün adaylara uygulanacağı için bütün adaylar için fırsat eşitliği sunacak. YKS’nin 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT), tüm adaylar için zorunludur. AYT’ye de girmek isteyen adaylar, “Alan Yeterlilik Testleri (AYT)” seçeneğini işaretleyecekler, AYT’ye girmek istemeyen adaylar ise bu seçeneği boş bırakacaklardır.

KAÇ SORU SORULACAK?

TYT’de 40 Türkçe, 20 sosyal bilimler (din kültürü dersinden muaf olanlar için ekstra 5 felsefe sorusu olacak), 40 temel matematik, 20 fen bilimleri sorusu yer alacak. Yani TYT’de adaylar toplam 120 soru çözecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle