GeriGündem Üniversite (YKS) ek yerleştirmeleri ne zaman? Gözler ÖSYM'de
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üniversite (YKS) ek yerleştirmeleri ne zaman? Gözler ÖSYM'de

Üniversite (YKS) ek yerleştirmeleri ne zaman? Gözler ÖSYM'de

YKS merkezi yerleştirme sonuçlarının üzerinden günler geçmesi nedeniyle gözler ek yerleştirme sürecine çevrildi. Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, YKS ek yerleştirme için başvuruda bulunamayacak. Üniversite ek yerleştirmelerinin ne zaman yapılacağı belli oldu mu, ÖSYM açıklamada bulundu mu? İşte, YKS ek yerleştirmelerinde son durum

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı. YKS'nın yerleştirme sonuçlarına göre üniversitelerdeki doluluk oranları artarken, boş kontenjan sayısında azalma yaşandı. Şimdi ise gözler yerleşemeyenler için ikinci şans olan YKS ek tercihlerinde. Peki YKS ek tercihleri ne zaman? Üniversite ek yerleştirmeleri ne zaman?

Geçtiğimiz yıl YKS tercihleri 7-14 ağustos tarihlerinde alınmış, tercih sonuçları ise 31 Ağustos'ta duyurulmuştu. Ek tercihler ise 14-20 Eylül tarih aralığında gerçekleştirmişti. Bu bilgiler baz alındığında YKS ek tercih sürecinin ağustos ayının son haftalarında başlatılması bekleniyor.

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM'ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2019-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezi olarak ek yerleştirme yapılacak.

Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak.

EK YERLEŞTİRME TERCİH ÜCRETİ NE KADAR?

Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır.

Ek yerleştirme tercih ücreti 20,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.

ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacaktır.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle