Gündem Haberleri

  Yiyin efendiler yiyin

  Nuray BABACAN, Turan YILMAZ- Bülent SARIOĞLU, Umut ERDEM/ ANKARA
  23.12.2014 - 01:07 | Son Güncelleme:

  BÜTÇE görüşmelerinde kürsüye yakasına taktığı ‘17 Aralık-25 Aralık Yolsuzluğa Hayır’ rozetiyle çıkan MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Tevfik Fikret’in ‘Han-ı Yağma’ şiirinin “Yiyin efendiler yiyin” dizelerini okudu.

  Vural konuşmasında şunları söyledi: “Kendisi için yapılan başbakanlık binasını bile selefine terk edip götürmesine izin vermiş bir Başbakan. ‘Evet, çalıyor ama çalışıyor’ diyerek dinimizin nehyettiği şeyler meşrulaştırılıyor. ‘Yolsuzluk hırsızlık değildir’ diye fetvalar veriliyor. Liderlerini başkan, padişah, sultan yapanlar oldu, haşa, ikinci peygamber olarak ilan ettiler. Doğduğu şehri mübarek ilan ettiler, ‘Çıktığı televizyon yere konulmaz’, ‘Ona dokunmak ibadettir, üslubu bize Allah’ın bir lütfudur’ dediler. Bu ifadeler, muhafazakâr millî ve manevi değerler eksenindeki milletimize bir hakarettir.” MHP Sakarya Milletvekili Münir Kutluata da, “17-25 Aralık yolsuzluklarının üstüne oturmaya devam edecekseniz, bu konuda tedbir almayacaksanız, bunu günümüzün şartlarına da uyarlayıp ‘Milyarla çalan devletin tepesinde, küçük hırsızlar iktidarın pençesindedir’ deyip yolsuzluk sarayının alnına çok uzaklardan görülecek şekilde çakmalısınız” dedi.

  Bütçede yolsuzluk konuşuldu

  MECLİS’te dün, 4 eski bakanla ilgili yolsuzluk soruşturması komisyonuyla eşzamanlı yapılan bütçe görüşmelerinin finaline, ‘komisyonun merakla beklenen kararı’ damgasını vurdu. Konuşmalar yolsuzluk iddiaları üzerine yoğunlaşırken, salondan çok kulislerin kalabalık olduğu görüldü. Siyasi parti liderleri sadece kendi partisinin konuşmacısını dinlemek için Genel Kurul’a gelmeyi tercih etti. Bakanların sayısı da 10’u geçmedi. Kürsüye her gelen ‘yolsuzluk’ konusuna değindi. Görüşmelerde verilen mesajlar şöyle:

  PARALEL BAŞBAKAN MI VAR?

  CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi: Başbakanlıktaki isim değişikliği yönetimin şekli açısından hiçbir şey ifade etmiyor. Baskı, otoriter tek adam yönetimi aynen devam etmektedir. Sabun köpüğü program açıklayan Başbakan, ‘Tasarrufları artıracağız, plaket verilmeyecek’ diyor, bu bir kara mizah örneği. Plaket tasarrufuyla siz ancak kaçak sarayın bir günlük masrafını belki karşılarsınız. Hadi, gelin, otomobilden, araçtan tasarruf edin, plaketle niye uğraşıyorsunuz? 2002’de her 100 liralık borca karşılık 172 dolarımız varmış, 2014’te her 100 dolarlık borcumuza karşılık cebimizde 101 dolar var. Şimdi Sayın Davutoğlu diyor ki, ‘CHP gelecek paraları harcayacak.’ Para kalmamış ki Sayın Başbakan.

  PİYANGODAN MI ÇIKIYORUZ?

  AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı: Muhalefet sözcüleri bize demediklerini bırakmadılar; hırsız, uğursuz, otoriter, diktatör yaptılar. Toplumun canına okuduğumuzdan bahsettiler; memur, işçi, işveren, esnaf, herkes perişan. Kardeşim, biz piyangodan mı çıkıyoruz? Millet 2002’de öncekiler daha iyi olmadığı için iktidarı değiştirdi. Bugün biz kötüysek sizin muhalefette ne işiniz var?
  HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken: Bu rant sahipleri için hazırlanmış bir bütçedir. Otoriter bir hegemonyayı dayatan bir bütçedir. Hep beraber devletin hazinesini soymaktan vazgeçelim.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı