Gündem Haberleri

  Yine tuhaf konuştu

  Hürriyet Haber
  18.07.2001 - 01:52 | Son Güncelleme:

  Sağlık Bakanı Osman Durmuş, ‘bekaret’ kontrolünü protesto eden hemşirelerle konuşurken ilginç sözler kullandı. Türkmenistan'da hemşirelere ‘Şefkatbacısı’ dendiğini söyleyen Durmuş'a hemşire Buyan Doğan ‘‘Bacı olmak istemiyoruz’’ karşılığını verdi. Durmuş da, ‘‘Siz ağaç kütüğüne de çıkabilirsiniz. Etik davranın’’ dedi.

  Sağlık Bakanı Osman Durmuş, Sağlık Meslek Liselerinde Ödül ve Disiplin Yönetmeliği'nde yer alan ‘fuhuş yapmak ya da cinsel ilişkiye girmiş olduğu tesbit olmak’ ifadesini protesto eden hemşireleri azarladı. Sağlık Bakanlığı önünde dün basın açıklaması yaparak Durmuş'u protesto eden Hemşireler Derneği Başkanı Buyan Doğan ve yönetim kurulu üyelerini, Durmuş bakanlığa davet etti. Milli Eğitim Bakanlığı'nın, ilgili maddenin Sağlık Bakanlığı'nda değiştirildiğini açıklamasına rağmen, ısrarla yönetmeliğin Milli Eğitim'in onayından geçtiğini savunan Durmuş, 18 yaş altındakilerinin cinsel yönden tacizden korunmaya muhtaç olduklarını düşündüklerini söyledi.

  NEYİ SAVUNUYORSUNUZ?

  Durmuş, ‘‘Fuhuş ve cinsel ilişkiyi Türk Hukuku'na göre tarif ederseniz, yatakta çırılçıplak yatarken sevişmek suç değildir. Siz neyi savunuyorsunuz? Bekaret sorgulamasını nereden çıkardınız?’’
  dedi. Ardından Durmuş'un, hemşirelerin çok saygın bir mesleğin mensubu olduklarını ve bugün Türkmenistan'da hemşirelerin adının ‘Şefkatbacısı’ olarak geçtiğini söylemesi üzerine, Dernek başkanı Doğan, ‘‘Biz kimsenin bacısı olmak istemiyoruz’’ karşılığını verdi. Durmuş bunun üzerine hemşireleri, ‘‘Olmayabilirsiniz. Siz ağaç kütüğüne de çıkabilirsiniz. Ona birşey demiyorum. Siz etik davranmak zorundasınız, siyasi davranamazsınız’’ diye azarladı.

  TECAVÜZ VAR MI YOK MU?

  Doğan,
  lise düzeyinde meslek elemanı yetiştirilmesine karşı olduklarını belirterek, bu öğrencilerin 17 yaşında mesleğe atıldıklarını ve iş sahalarında taciz ve tecavüze uğradıklarını savundu. Durmuş ile Doğan arasında diyalog şöyle gelişti:

  Durmuş: Yani hastanelerde tecavüz mü var?

  Doğan: Evet var.

  Durmuş: Bu adli bir olaydır. Devlet gerekenleri yapar. Siz lise düzeyinde meslek eğitimine mi karşısınız?

  Doğan: Evet. Bakanlık olarak siz de öğrencilerinizi üniversite düzeyinde okutun.

  Durmuş: Yurt dışında bu böyle mi?

  Doğan: Evet yurt dışında bu böyle.

  Durmuş: Atıyorsunuz hanımefendi. Biz Avrupa Birliği normlarına uyuyoruz.

  Doğan: Sayın Bakanım ben size saygılı davranıyorum.

  Daha sonra Durmuş, ‘Savcılık izni olmadan bekaret kontrolü’ yapılmasının mümkün olmadığını belirterek, görüşmenin bittiğini söyledi.

  Hemşirelere hem azar, hem öğüt

  Sağlık Bakanı Osman Durmuş, dün makamında Hemşireler Derneği Başkanı Buyan Doğan (ortada) ve yönetim kurulu üyelerini makamında kabul etti. Durmuş, sağlık meslek liselerinde hiçbir öğrenciyi, hiçbir disiplin kurulu, öğretmen ya da müdürün bekaret kontrolüne gönderemeyeceğini söyledi. Doğan'ın okullarda imam nikahlılar olduğunu belirtmesi üzerine Durmuş, erken yaşta söz kesme, nişan olabileceğini vurgulayarak, ‘‘Siz nişanlıların arasına mı gireceksiniz? Ama taciz olayları oluyor, bunun tedbirini almamız lazım’’ dedi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı