Gündem Haberleri

  Yine tek parti iktidarı

  Hürriyet Haber
  22.07.2007 - 19:38 | Son Güncelleme:

  Seçim sonuçlarının yüzde 96'sının açıklamasının ardından AKP açık ara liderliği yakalarken bu dönemde Meclis'te temsil edilecek parti sayısı da arttı.

  Geçen dönem sadece AKP ve CHP, Meclis'e girmeyi başarmıştı. 4 yılın ardından bağımsızlar ve iki partiden istifa edenler Doğru Yol, Anavatan, Halkın Yükselişi Partisi Sosyaldemokrat halk Partisi ve Genç Parti'ye geçerek bu partilerin Meclis'te temsil edilmesini sağlamıştı.

  Bu seçimde daha farklı bir tablo ortaya çıktı. AKP, CHP ve MHP'nin ardından üç parti daha Meclis'e girmeyi başardı.

  DSP, CHP'nin listesinden seçime girerek barajı aşmayı başardı.
  DTP'liler ise bağımsız aday olarak Meclis'te yer almaya hak kazandı.
  Sivas'tan bağımsız aday olan BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'da Meclis'e girdi.
  Ayrıca baraj engelini aşmak için yine bağımsız aday olan ÖDP lideri Ufuk Uras da seçilmeyi başardı.
  Bağımsız olarak seçilen Mesut Yılmaz'ın ise Meclis açıldıktan sonra çalışmaya başlayıp bir grup kurma çabası içine girmesi bekleniyor.

  AKP'DE İLK SEVİNÇ GÖSTERİLERİ BAŞLADI

  Seçimin kesin olmayan sonuçlarına göre Meclis'e üç parti giriyor. Bu tabloya göre AKP, oy oranını geçen seçimlere göre daha da artırdı ve 341 milletvekili ile Meclis'e girmeye hak kazandı

  Şu ana kadar sandıkların yüzde 96'sı açıldı. Ve bu duruma göre AKP yüzde 46,8 oy alarak Meclis'e ezici çoğunluk girmeyi garantiledi.

  Meclis'e giren ikinci parti ise CHP. Yine anamuhalefet partisi olmayı garantilen CHP, yüzde 20,6 oy oranı ile TBMM'de 111 milletvekili ile görev yapacak.

  MHP seçimin üçüncü kazananı oldu. Buna göre, MHP yüzde 14,2 oy alarak 71 sandalye sayısı ile Meclis'e girmeye hak kazandı.

  Bu durumda Demokrat Parti barajın altında kalıyor ve yüzde 5,4 oy alıyor.
  DP'nin ardından en çok oyu bağımsızlar aldı. Türkiye genelinde bağımsız adayların oy oranı yüzde 5,8 olarak gerçekleşti.
  Geçen seçimen en büyük sürprizi Genç Parti ise bu kez yüzde 2,9 oy oranında kalıyor

  Ancak bir kez daha hatırlatmakta fayda var henüz sandıkların yüzde 96'sı açıldı. Bunun için saniye saniye güncellenen hurriyet.com.tr istatistiklerini takip etmek için buraya tıklayın

  DAVUL ZURNALI SEÇİM SEVİNCİ

  AKP'de 23. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin şu ana kadarki sonuçları sevinç yaratırken, davul zurna çalındı.

  Parti binası önüne kurulan dev ekranlara faklı televizyon kanalların verdiği seçim sonuçları yansıtılırken, ellerinde Türk bayrağı ve parti flaması taşıyan partililer, sevinç gösterilerinde bulundu.

  Partide seçim sonuçlarını izleyen Genel Başkan Yardımcısı Necati Çetinkaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, partilileri balkona çıkarak selamladı.
  Partililerin, bir ara “Çankaya bizimdir, bizim kalacak” sloganları attıkları duyulurken, seçim döneminde partinin mitinglerinde belirlenenler dışında slogan atılmaması anonsu yapıldı.

  Bu arada, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün küçük oğlu Emre Gül de parti genel merkezine geldi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı