Gündem Haberleri

  YİNE OKULLU OLDUK

  Ayşe AYDIN
  14.07.2001 - 15:34 | Son Güncelleme:

  Sınır yok, engel yok, rekabet var. Şirketler rekabete dayanıklı, yaratıcı, vizyon sahibi yöneticilerin peşinde. Onları bulunca bırakmıyorlar, önlerini açıyorlar. Şirketlerini ve kendilerini geliştirecek ´eğitimleri´ almalarını sağlıyorlar. Türkiye´de altı üniversite yöneticilere özel işletme yüksek lisansı (Executive MBA) programı uyguluyor. Kayıtlar haziran ve temmuz´da başlıyor, ağustosun sonuna kadar devam ediyor.

  Eğitim ne yaş tanıyor ne de mevki... Dünya devi birçok şirket mevki ayrımı yapmaksızın tüm çalışanlarını ´tepeden tırnağa´ eğitimle donatıyor. Uygulanan eğitimler etkisini göstermekte gecikmiyor. Birçok operasyonda şirketin çıtası yükseliyor.

  Türkiye´de eğitim programlarının önemini anlayarak bu yöndeki çalışmalarına hız veren şirketlerin sayısı çok fazla değil. Ancak rakamlardaki artış umut veriyor.

  Yöneticilere yönelik yüksek lisans programı (Executive MBA) bu programlardan biri. Türkiye´ye 1994 yılında ´giriş yapan´ program bugün altı üniversitede yürütülüyor: Sabancı, Koç, Bilgi, İTÜ, Işık, Boğaziçi.

  Executive MBA programları son başvuru tarihi için geri sayım başladı. Kayıt tarihleri genel olarak Temmuz ve Ağustos ayında yoğunlaşıyor.

  DÜNYA ÇAPINDA YÖNETİCİLER

  Programa devam eden yöneticilerin çoğunun masrafları çalıştıkları şirketler tarafından karşılanıyor. Şu anda 250 yöneticinin eğitim aldığı programdan bugüne kadar yaklaşık 500 kişi mezun oldu.

  Programın ana amaçlarından biri katılımcılara yönetici vizyonu kazandırmak. Şirketler verilen eğitimle, yöneticilerinin küreselleşmeden, pazarlamaya, finanstan, stratejik planlamaya kadar birçok konuda ´yetkinleşmesini´ sağlıyorlar. Yöneticiler aldıkları eğitimle bir adım daha ileri giderek dünya standartlarına erişmeyi hedefliyorlar.

  ÇİFTE MASTER

  İlk Executive MBA programını 1994´te Koç Üniversitesi başlattı. Koç´u, 1998´de İTÜ Executive MBA programı takip etti. 1999´da Sabancı, Bilgi ve Işık Üniversiteleri programı başlattılar. Boğaziçi Üniversitesi grubun en yeni üyesi. Executive MBA programı 2001-2002 öğrenim yılında başlayacak.

  Katılım şartlarına bakıldığında üniversitelerin benzer uygulamalar yaptıkları görülüyor. Örneğin üniversitelerin tamamında yöneticilik tecrübesi aranmıyor. Buna karşın genellikle iki yıllık yöneticilik tecrübesi ´tercih nedeni´ oluyor.

  Programlara katılanların yaş ortalaması 28. Ortalama yöneticilik tecrübesi ise dört yıl. Katılımcıların çoğu mühendislik mezunu. İşletme ve ekonomi bölümü mezunları ikinci sırada geliyor. Programlara katılan kişiler arasında daha önce yüksek lisan yapmış kişler de bulunuyor. Örneğin Bilgi Üniversitesi´ne devam eden Executive MBA öğrencilerinin yüzde 41´i ´master´li.

  Katılımcıların sektörel dağılımına bakıldığında ilk sırayı imalat sektörü alıyor. Onu finans ve hizmet sektörleri izliyor.

  İŞ ÇIKIŞI MASTER

  Uygulanan program katılımcıların yoğun iş tempoları göz önünde bulundurularak hafta içi iş çıkışı saatlerine ya da hafta sonuna denk getiriliyor.

  Programlar genelde öğrenim yılıyla eş zamanlı olarak başlatılıyor. Sabancı ve Koç Üniversitesi´nde program yaz aylarında da devam ediyor.

  Sabancı Üniversitesi´nde öğrenciler ´işlev odaklı´ olarak nitelendirilen seçmeli dersleri yaz aylarında sürdürüyorlar.

  Koç Üniversitesi Temmuz ve Ağustos aylarında tam zamanlı program uyguluyor. Öğrenciler bu aylarda hafta içi her gün 9.30-16.30 arasında derslere giriyorlar.

  KRİZDE EĞİTİM

  Şubat ayında patlak veren ekonomik kriz nedeniyle beyaz yakalı olarak adlandırılan birçok yöneticinin işsiz kalması Executive MBA programlarını olumlu etkilemiş.

  Üniversitelerin yetkilileri programa düzenli olarak yönetici gönderen şirketlerin eğitim harcamalarından kısmadığını söylüyorlar. İşsiz kalan yöneticiler ise zaten başlamış oldukları bu eğitime kendi imkanlarıyla devam ediyorlar. Kriz mağduru yöneticilerden bu durumu kişisel gelişim fırsatı olarak görenler bile var.

  Executive MBA programı ABD ve Avrupa´da yaygın olarak uygulanıyor. Türkiye´deki uygulamaların altyapısı oluşturulurken bu üniversitelerin uygulamalarından yola çıkılmış.

  Işık Üniversitesi yalnızca altyapı değil öğretim üyesi anlamında da bu üniversitelerden destek alıyor. Virginia Tech University-Pamplin College of Business, University of Scarton ve Florida University bunlardan birkaçı.

  Koç Üniversitesi´nde uygulanan programın hazırlık aşamasında ABD´nin sayılı üniversitelerinden Chicago University´den know how alınmış.

  Bilgi Üniversitesi´nde derslerin yüzde 50´si Manchester Business School´dan gelen akademisyenler tarafından veriliyor. Öğrencilerin diplomalarında okulun logosu da bulunuyor. 

  KATILIMCILARIN PROFİLİ

  Katılımcıların yaş ortalaması 28. Çalışma deneyimleri ortalama dört yıl. Katılımcıların arasında daha önce master yapmış olanlar da var. Bilgi Üniversitesi´nde yapılan ankette katılımcıların yüzde 41´inin yüksek lisans yaptığı ortaya çıkmış.

  Katılımcıların ortalama yüzde 65´i mühendislik fakültesi mezunu. Executive MBA öğrencilerinin yüzde 35´i imalat sektöründe çalışıyor. İmalat sektörünü yüzde 33 ile finans ve yüzde 17 ile hizmet sektörleri izliyor. Katılımcıların pozisyon bazında profillerine bakıldığında ilk sırayı yüzde 28 ile satış-pazarlama, yüzde 18 bilgi teknolojileri ve üretim izliyor.

  Executive MBA programına katılan öğrencilerin büyük bölümü orta kademe yönetici. Bilgi Üniversitesi´nin katılımcılar arasında yaptığı araştırmaya göre programa devam edenlerin yüzde 36´sı orta kademe yönetici, yüzde 31´i uzman, yüzde 11 yönetici asistanı, yüzde sekizi genel müdürü asistanı, yüzde dördü danışman. Genel müdürlerine oranı ise yüzde sekiz.

  MASTER ŞİRKETTEN

  Dünya çapında yöneticiler yetiştirmeyi hedefleyen programlara devam eden birçok kişinin masrafları şirketleri tarafından ödeniyor. Katılımcı firmalar arasında hemen her sektörden yerli ve uluslararası şirketler bulunuyor. Bu şirketlerden bazıları şunlar: Alarko, Alcatel, BP, General Electric, Honeywell, Turkcell, THY, Hyundai, Gilette, Citibank, PricewaterhouseCoopers, Ülker, Doğan Medya Grubu, Garanti Bankası, Borusan, Levi Strauss, Eczacıbaşı Artema, TEB, Yapı Kredi Bankası, Marsa Craft Jacobs Suchard, Nobel Pharmaceutical, Osram Lighting, STFA, Tahincioğlu...

  BEŞ YILDIZLI MBA

  Sabancı ve Koç Üniversitesi Executive MBA programına devam eden yönetici öğrencilere konforlu bir eğitim süreci sağlıyor. Bu üniversitelere devam eden öğrenciler kendileri için kampüs bünyesinde ayrılan otellerde konaklama fırsatı buluyorlar. Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Bölümü´nün en üst katı öğrencilere yönelik otel olarak kullanılıyor. Koç Üniversitesi öğrencileri dilerlerse kendilerine özel olarak tahsis edilen ve kampüs içinde yer alan tesiste kalabiliyorlar. Her iki üniversite de bu iki hizmet için ayrı bir ücret talep ediyor. Koç Üniversitesi´nde derslerin tam zamanlı olarak yürütüldüğü Temmuz ve Ağustos ayları için aylık konaklama ücreti 500-600 dolar. Yıl içine haftada iki gün kalmak isteyen katılımcılar 10 aylık 1650 dolar ödüyorlar. Üniversitede konaklamanın tek gecelik suit oda ücreti 60 dolar. (Sabancı Üniversitesi konaklama ücreti henüz belirlenmedi.)  

  MEZUNLAR NE DİYOR? 

  Herkesin ihtiyacı var

  Nuri Refik Düzgören (KordSA Teknoloji Müdürü, Sabancı Ünv.)

  ``Aldığım eğitimin her anlamda faydasını görüyorum. Orta kedemede bir yönetici olarak artık kendimi üst düzey yöneticiliğe daha yakın hissediyorum. Yöneticiliğin gereklerini bu eğitimle daha iyi anladım. Tüm yöneticilerin bu eğitime ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Eğitimin en önemli özelliği katılımcıların yönetici olmaları nedeniyle projelerin ve derslerin profesyonel boyutta yürütülebilmesi.`` 

  Hem teorik hem pratik

  Şeniz Tatoğlu (Ünal Elek. Baskı Devre Sanayii Gen. Md., Bilgi Ünv.)

  Aile şirketinde çalışıyorum. İngiltere´de işletme mühendisliği okudum. Kendimi geliştirebileceğim, bakış açımı zenginleştirecek bir yüksek lisansı programına ihtiyaç duyuyordum. Programın çok iyi bir eğitim kadrosuyla yürütüldüğünü söyleyebilirim. Aldığım eğitim yalnızca teorik bilgilerden oluşmuyor, gerçek iş dünyasını yansıtıyordu. Programdan sonra bu tip programlara katılmak için en az 3-4 yıllık bir deneyimin şart olduğunu anladım. 

  Okula gittim, terfi ettim

  Ünsal Yamaner (Burns Philp Inc. Avrupa, Ortadoğu ve Afrika İş Geliştirme Md., Sabancı Ünv.)

  ``Executive MBA programı benim için her yönüyle olumlu etkiler yaratan bir karar oldu. İş hayatımda attığım en önemli adımlardan biri olduğunu düşünüyorum. Programın en önemli getirisi terfi etmem oldu. Programdan kısa bir süre sonra şimdiki görevime atandım. Pratikte yüzlerce kez karşılaştığım konuları bu programla farklı bir yaklaşımla değerlendirme fırsatı buldum.`` 

  İşletmenin anlamını öğrendim

  Alp Yörük (İnternet Portalı Sahibi/Yöneticisi Işık Ünv.)

  Mühendislik fakültesi mezunu olmam nedeniyle yöneticilik konusunda fikir sahibi olmak, kendimi geliştirmek istiyordum. Kendi işimi yürütebilmek için bu programı almalıydım. Programla birlikte bir işletmenin her türlü faaliyeti hakkında bilgiye sahip oldum.  

  10 yıl sonra okula döndüm

  Münevver Ersöz (MNG Bank Genel Müdür Yardımcısı, Koç Ünv.)

  Boğaziçi İşletme mezunuyum. Çalışma hayatıma başladıktan 10 yıl sonra yüksek lisans yapmaya karar verdim. Programa bitirdikten bir yıl sonra şimdiki görevime getirildim. Bu göreve getirilmemde programın çok büyük bir katkısı olduğunu düşünüyorum. Yalnızca finans sektörü değil çok geniş bir yelpazede eğitim gördük. Bence böyle bir eğitimi almak için iş deneyiminiz olması gerekiyor.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı