GeriGündem Yine o bilinen provokatör
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  185
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yine o bilinen provokatör

Yine o bilinen provokatör
refid:3893391 ilişkili resim dosyası

Santa Maria Katolik Kilisesi'nin rahibi Andrea Sentore, 17-18 yaşlarındaki bir saldırgan tarafından öldürüldü. Trabzon'un en işlek yerindeki kiliseye giren katil, rahibi sırtından iki kurşunla vurdu. Cinayetin Hz. Muhammed karikatürüne tepki olarak provokasyon amacıyla işlendiği sanılıyor.

TRABZON'daki Santa Maria Katolik Kilisesi'nin rahibi İtalyan vatandaşı 61 yaşındaki Andrea Sentore, kilisenin içinde tabancayla vurularak öldürüldü. Polis, provokasyon olduğu sanılan cinayetten sonra kaçan 17-18 yaşlarındaki saldırganı arıyor. Saldırgan kentin en merkezi yeri Gazipaşa Mahallesi'nde bulunan ve sadece cumartesi, pazar ve salı günleri saat 15.00 - 16.00 arasında açılan Santa Maria Katolik Kilisesi'ne dün kapanmak üzereyken saat 15.45 sıralarında geldi. Sentore'nin kilisede sıraya oturup dua ederken kapıdan içeri giren kişinin seslenmesi sonrasında arkasına dönerek baktığı, katilin bu sırada 2 el ateş ederek açık kapıdan kaçtığı belirlendi.

GÜVENLİK KAMERASINDA

Andrea Sentore, sırtından girip göğsünden çıkan 2 kurşunla olay yerinde yaşamını yitirdi. Çevre sakinleri, polise siyah montlu, siyah pantolonlu, başı bereli bir gencin koşarak kaçtığını söyledi. Sentore ile birlikte aynı kilisede kalan yeğeni Lora Dona'nın ifadesinde saldırganın üç kez ateş ettiğini söylediği öğrenildi. Sentore'yi vuran saldırganın

/images/100/0x0/55ea6c5cf018fbb8f87ef0cb
kaçarken, çevredeki bir işyerinin güvenlik kamerasında görüntülendiği ortaya çıktı. Kameradan görüntüleri izleyen işyeri sahibi, görüntüleri polise teslim etti.

KARİKATÜR MÜ

Papaz Andrea Sentore'nin, başta Danimarka olmak üzere Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde Hz. Muhammed'in karikatürünün yayımlanmasına tepki olarak provokasyon amacıyla öldürüldüğü ihtimali üzerinde duruluyor. Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir Hürriyet'e yaptığı açıklamada saldırganın eşkalinin belirlendiğini olayın görgü tanıklarının ve diğer bulguların elde olduğunu belirterek, "Olayı aydınlatmak için tüm birimlerimiz çaba gösteriyor" dedi. Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Çobanoğlu da "Önemli ipuçlarına ulaştık. Olay en kısa sürede aydınlatılacak" dedi.   

Dua ediyordu

Santa Maria Aziz Meryem Katolik Kilisesi'ne kapanışa 15 dakika kala gelen saldırgan, pazar ayini bittikten sonra sıraya oturup dua eden Rahip Andrea Sentore’yi sırtından vurarak öldürdü. Olay yerindeki kovanlar delil olarak işaretlendi. Papaz Sentore'nin 5 yıl önce Türkiye'ye geldiği, 3 yıl Mardin'de görev yaptıktan sonra 2 yıl ö

/images/100/0x0/55ea6c5cf018fbb8f87ef0cd
nce de Trabzon'a geldiği belirtildi. Çevre sakinleri Papaz Sentore'yi ’Çok iyi bir insandı. Kimseyle bir problemi yoktu. Herkes tarafından sevilip, sayılan bir kişiydi" diye tanımladı. Sentore’nin cenazesi bugün Trabzon'a gelecek olan İtalyan Büyükelçiliği yetkililerine teslim edilecek. Rahip Sentore için, Roma'da Sen Piyer'den sonraki en büyük katedral olan San Giovanni'de cenaze töreni düzenlenecek. Törene Vatikan'ın ve İtalyan devlet erkanının en üst düzey yöneticileri de katılacak.

Zanlı çocuk yaşta

İTALYAN papaz Andrea Sentore  cinayetinin "profesyonelce olmadığını" tespit eden Trabzon polisi, Hürriyet’e, "Katilin yaşı oldukça küçük. Kimliği konusunda önemli ipuçlarına ulaştık. Onu her an yakalayabiliriz" dedi. Yetkili, cinayeti şöyle değerlendirdi:

"Olaydaki bütün incelemelerimiz hedefe ulaştığımızı gösterdi. Zanlı her an yakalanabilir. Profesyonel bir olay olmadığı anlaşılıyor. En başta gözcü kullanılmaması, katilin tek kişi olması da bu konuda önemli bir kanıt.

Katilin papazı tanıdığını, daha önceden ilişkisi olduğunu düşünüyoruz. Ancak katil psikolojik anlamda kullanılmış

/images/100/0x0/55ea6c5cf018fbb8f87ef0cf
olabilir. Hatta Hazreti Muhammed’in karikatürünün çizilmesi olayı da katili azmettirmek açısından kullanılmış olabileceği üzerinde duruyoruz.

Profesyonel bir olay olmaması bizim açımızdan çözümü kolaylaştırıyor. Katil, cinayeti işledikten sonra yukarı tarafa, yani kalabalığın olduğu yere doğru gitmiyor. Aşağı doğru, koşarak uzaklaşıyor. Bütün görgü tanıklarıyla konuştuk. Ancak bir süre sonra kayboluyor. Sonra araca binip binmediği konusunda bilgimiz yok.

Katil üç el ateş ediyor. 9 mm. çapında bir tabanca kullanmış. 2.5-3 metreden sıktığı üç mermiden ikisini isabet ettirebilmiş. Cinayete tümüyle tanık olanın yeğeni olan genç kız sanıyorduk. Öyle değil. Kilisede çalışan bir Türk görevli tümüyle tanık olmuş."

Polis yetkilisi, "Katilin yaşı 16-17 mi?" sorusuna, "Hayır. Ondan da küçük" yanıtı vererek, katilin yaşı konusunda kesin bir bilgiye sahip oldukları, kimliği konusunda önemli ipuçlarına sahip oldukları izlenimi verdi. Aynı yetkili, mermilerin önden değil arkadan sıkılmasıyla ilgili olarak, "Bu kalleşçe" ifadesini kullandı.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle