GeriGündem Yine kararname krizi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yine kararname krizi

İrticacı memurlar kararnamamesi ile başlayan Cumhurbaşkanlığı ile Başbakanlık arasındaki kriz, kamu bankalarının özelleştirilmesi konusundaki kararnamenin de Köşk'ten geri çevrilmesiyle yeniden ortaya çıktı. Bakanlar Kurulu toplantısından sonra Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile görüşen Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı'nı uzlaşmaya kapalı olmakla ve kendini anayasa mahkemesi yerien koymakla suçladı. Sezer ise, "Tarafsızlığımdan taviz vermem" diyerek kendini savundu.

Başbakan Bülent Ecevit, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Köşk'e çıktı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile geri çevrilen kararnameler konusunu ele alan Ecevit görüşme sonrasında bir açıklama yaptı. Ecevit şöyle konuştu:

SANKİ ANAYASA MAHKEMESİ

``Memurlarla ilgili KHK'den sonra kamu bankalarıyla ilgili KHK'lerin de Sayın Cumhurbaşkanı tarafından geri çevrilmesi üzerine Bakanlar Kurulumuz, bugünkü toplantısında sayın Cumhurbaşkanı ile ilişkiler konusunu ayrıntılı olarak irdeledi.

Sayın Cumhurbaşkanı'nın Bakanlar Kurulu ile yaşamsal önem taşıyan konularda diyaloga ve uzlaşmaya kapalı olması, Bakanlar Kurulu'nda kaygı ile karşılanmaktadır. Bu durumun, Bakanlar Kurulu çalışmalarını aksatması ve siyasal istikrarsızlık izlenimine yol açması, ekonomik istikrarı da tehlikeye düşürecek nitelikte bir olgudur.

Cumhurbaşkanı ile Bakanlar Kurulu arasında KHK'lerle veya kanunlarla ilgili olarak bazı anlaşmazlıklar olabilir. Bunların çözüm yeri Anayasa Mahkemesi'dir. Fakat Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, adeta kendisini Anayasa Mahkemesi'nin yerine koymaktadır. Bakanlar Kurulu'ndaki genel izlenim budur. Bu durum, devlet yönetiminde ciddi sorunlara yol açabilir. Bakanlar Kurulumuzun bu kaygılarını bugün sayın Cumhurbaşkanı'na arzettim.

UZLAŞMAYA KAPALI

Bu arada şunu da belirtmek isterim, memurlarla ilgili KHK konusunda ben Sayın Cumhurbaşkanı ile verimli bir diyalog kurmayı denemiştim. Fakat sonuç alamamıştım. Bankalarla ilgili son KHK konusunda da bunun önemini Sayın Cumhurbaşkanı'na geçen haftaki ziyaretim sırasında arzettim ve bu kararname reddedilirse veya geciktirilirse yaklaşık 2 milyar 250 milyon dolar tutarında bir mali yardımın tehlikeye düşebileceğini belirttim ve bu nedenle Sayın Cumhurbaşkanı'nın ilgisini rica ettim. Fakat, Sayın Cumhurbaşkanı yine bir diyalog kurma gereğini duymadan kararnameyi geri çevirdi. Bu durumda biz TBMM çalışmaya başlar başlamaz kararnameyi kanun tasarısına dönüştürerek Meclis'ten öncelikle geçirebilmek için gereken çabayı göstereceğiz.

Fakat bu mali yardımdan çok daha önemli bir husus, Cumhurbaşkanlığı ile Bakanlar Kurulu'nun uyum içinde çalışabilmesidir. Bu konudaki eksikliğin bir an önce giderilmesini dileriz. Bu kaygılarımızı, Bakanlar Kurulu'nun bu izlenimlerini bugünkü görüşmemizde Sayın Cumhurbaşkanımız'a da arzettim.

Kendisi bu tür yorumları çok haksız bulduğunu belirtti. Kendisinin diyaloga açık olduğunu söyledi ve böyle yorumlardan üzüntü duyduğunu belirtti. Benim de temennim şu ki eğer diyalog konusunda bir anlayış farkı, bir üslup farkı varsa, önümüzdeki günlerde, önümüzdeki dönemde bunun giderilmesi, ülkemizin yararına olacaktır. Biz her konuda hükümet olarak uzlaşı yollarını aradığımızı geçmişte gösterdik. Sayın Cumhurbaşkanı ile Bakanlar Kurulu arasında da belki bir üslup farkından kaynaklanan uzlaşmazlığın ortadan kalkacağını umarız.''

SEZER: ÖDÜN VERMEM

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı'nın üstlendiği görevi, Anayasa'nın gerektirdiği tarafsızlıkla yerine getirmek konusunda ödün vermez bir kararlılık içinde olduğundan, kimsenin kuşkusunun bulunmaması gerektiği bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada şöyle denildi: ``Sayın Cumhurbaşkanımız, bugünkü basında Cumhurbaşkanlığı makamının tarafsızlığını sorgulayacak biçimde belli çevrelere atfen yer alan beyan ve imaları üzüntüyle karşılamıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın üstlendiği görevi, Anayasamızın gerektirdiği tarafsızlıkla yerine getirmek konusunda ödün vermez bir kararlılık içinde olduğundan, kimsenin kuşkusu bulunmaması gerekir.

Cumhurbaşkanı'nın Anayasa ile belirlenmiş olan görev ve yetkilerini kullanmasıyla ilgili bir konu ile tarafsızlığı arasında bağ kurulması, kamuoyumuzda gereksiz tartışmalara yol açmaktan başka bir sonuç vermeyecektir.''


Yorumları Göster
Yorumları Gizle