GeriGündem Yine icra zoruyla alınan çocuk dramı: Yağmur’un gözyaşları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yine icra zoruyla alınan çocuk dramı: Yağmur’un gözyaşları

Yine icra zoruyla alınan çocuk dramı: Yağmur’un gözyaşları

İstanbul’da annesi ve babası boşanan 10 yaşındaki Yağmur, annesine teslim edilmek üzere babasından icra memurlarınca zorla alındı. Babasına sarılan minik Yağmur, “Beni bırakmayacaksın değil mi” diyerek gözyaşı döktü. Babanın “Annesinden şiddet gördüğüne dair raporlar var” sözlerine rağmen sonunda minik Yağmur annesine verildi.

Metin Ç., şiddetli geçimsizlik nedeniyle eşinden boşanmak için 5 yıl önce dava açtı. Mahkeme, kızları Yağmur’un velayetini geçici olarak anneye verdi. Kızıyla zaman zaman görüşen baba Ç., açtığı dava ile yaz tatilinde kızının bir ay kendisinde kalmasını sağladı. Ancak ayrılık ikisi için de zor oldu. Baba ve kızı mahkemenin tanıdığı süreyi aşınca bu kez anne icra davası açtı. Mahkeme, Yağmur’un babasından icra yoluyla alınmasına karar verdi. Önceki gün Metin Ç.’nin evine giden polis ve icra ekipleri, pedagog eşliğinde Yağmur’u babasından almak için uzun süre uğraştı.

Yine icra zoruyla alınan çocuk dramı: Yağmur’un gözyaşları

BAKANLIK DEVREYE GİRDİ

Annesine gitmek istemeyen ve babasına sarılan Yağmur, "Baba beni bırakmayacaksın değil mi" diyerek uzun süre gözyaşı döktü. Metin Ç. ve kızı Yağmur, sonunda polis aracına binerek karakola gitti. Karakolda Yağmur annesine teslim edildi.

Yağmur’un annesi Züleyha Ç. tarafından icra memurları aracılığıyla babası Metin Ç.’dan ‘zorla’ alınması üzerine Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık yetkilileri, baba Metin Ç.’yu Bağcılar’daki evinde ziyaret etti. Yaşanan sürece dair babadan bilgi alan yetkililer, sürecin takipçisi olacaklarını belirterek evden ayrıldı. Baba Ç. “Kızım ‘Baba intihar edeceğim’ dedi. Şu an hayatından endişe ediyorum. Bakanlık yetkilileri bana raporların fotokopilerini çektirmemi söylediler. Şu an kızımı alabileceğime ilişkin bilgi vermediler” dedi.

‘ANNEM PARMAĞIMI KIRDI’

Kızını almak için her türlü mücadeleyi vereceğini belirten baba Metin Ç. şöyle konuştu: “Ben kızımın peşindeyim. Kızımı zorla aldılar. Süründürerek aldılar. O bir insan, 11 yaşında. Annesinden şiddet gördüğüne dair raporları var. Kızım gitmek istemediğini söyledi. Annesinden şiddet gördüğünü söyledi. Ona rağmen zorla aldılar. Neler yapmış kızıma? Parmağını kırmış, okula giderken düştü dediler. Sonra kızım ‘Baba, annem beni döverek parmağımı kırdı’ dedi. Pedagoga götürdüm. Kesinlikle çocuğun bende kalmasını gerektiğini söyledi. Pedagogdan rapor aldım. Savcılığa suç duyurusunda bulundum.”

İcra memurları küçük kızı babasından böyle aldıİstanbul’un Bağcılar ilçesinde icra memurları tarafından ‘zorla’ babasından alınan minik Yağmur’un gözyaşları yürekleri dağladı. Minik Yağmur annesinin açmış olduğu davayla babasından alındı. Gitmek istemeyen küçük kız "Ben mal mıyım" diye isyan etti.

ZONGULDAK’TAKİ SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

Bağcılar’daki olayın bir benzeri geçtiğimiz ay Zonguldak’ın Kozluk ilçesinde yaşanmıştı. Babası Ramazan Y. ile birlikte yaşayan 7 yaşındaki Z.Y. annesine teslim edilmek üzere icra memurları tarafından zorla götürülmüştü. Olayın basına yansıması üzerine Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açılmıştı. Soruşturmanın halen devam ettiğini söyleyen Ramazan Y.’nin avukatı Hakan Akın, “Olay sonrasında görevli yetkililer hakkında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na 7 Yaşındaki Z.Y.’yi zorla götüren icra memuru hakkında savcılıka suç duyurusunda bulunduk. Soruşturma devam ediyor” dedi.

‘ÇOCUKLAR BİR META GİBİ İCRAYA KONU OLMAYACAK’

Minik Yağmur’un yürekleri dağlayan gözyaşları, boşanmış çiftlerin çocuklarının icra dairesi aracılığıyla teslimine son vermeyi amaçlayan düzenlemeyi yeniden gündeme taşıdı. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün, “Çocuklarımızı icra konusu olmaktan çıkaracak ve süreci insanileştireceğiz” sözleriyle açıkladığı düzenleme yasalaşmak için yeni yasama dönemini bekliyor.

ÇOCUK TESLİM MERKEZLERİ

Adalet Bakanlığı’nca hazırlanan Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Tasarı taslağı geçen nisan ayında Bakanlar Kurulu’nun gündemine geldi. Bakan Gül’ün sunum yaptığı düzenlemeye ilişkin dönemin Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ da “Boşanma gerçekleştiğinde çocukla ilişki kurulması icra dairesi marifetiyle gerçekleşirken yeni düzenlemeyle çocuk teslimi için çocuk teslim merkezleri kurulacak” bilgisini verdi. Bakan Gül de “Taslak, boşanma dava süreci ve sonrasında ebeveynler ve çocuklar açısından zorlu bir süreç olarak karşımıza çıkan ‘çocuk teslimi’ ve ‘çocukla görüşme’ye dair kararların yerine getirilmesinde de yeni düzenlemeler içermektedir. Böylelikle çocuklar bir meta gibi icraya konu olmayacaktır” açıklamasında bulundu. Bakanlık kaynakları düzenlemenin, Meclis’in açılmasıyla başlayacak yeni yasama döneminin ilk işlerinden biri olacağını vurguladı.

Bakanlık yetkilileri Bağcılar’da yaşanan olayla ilgili ise “Olay yargı sürecinde. Baba ve çocukla görüştük. Annenin ifadesinin alınmasının ardından davaya müdahil olacağız” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle