Gündem Haberleri

  Yine Hoca'nın parmağı

  Hürriyet Haber
  24.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FP Lideri Recai Kutan, dün de Erbakan'ın 2'nci darbesiyle karşılaştı. Kutan Meclis'in tatile girmesini isterken, Erbakan ağırlığıyla FP'liler Meclis'i terketmedi. FP-DTP-küskünlerin sayısının çok olması üzerine iktidar kanadı tatil önergesini Genel Kurula getirmedi. Meclis bugün de çalışacak.

  FP'de parti yönetimiyle milletvekilleri arasındaki uyuşmazlığın devam etmesi, iktidar tarafının da lakayt davranması, seçimlere 25 gün kala Meclis'in dün de tatil edilmesini engelledi.

  Seçimlerin ertelenmesinde yaşanan olay, dün Meclis'in tatile girmesi olayında da FP'yi ikiye böldü. FP Genel Başkanı Recai Kutan, dün sabah grupta milletvekillerine, seçimi erteletme girişimlerine nokta koyduklarını, seçimlerin planlandığı gibi 18 Nisan'da yapılacağını açıkladı. ‘‘Bütün milletvekili kardeşlerimizi en iyi temenniler ve dualarla seçim bölgelerine uğurluyoruz’’ diyen Kutan, milletvekillerinden hiç zaman kaybetmeden bölgelerine gitmelerini istedi.

  Kutan, grubun basına kapalı bölümünde de milletvekillerine, ‘‘Bugün yapacağım basın toplantısına, Ankara'da bulunup da işi olmayanlar dışında kimse gelmesin’’ uyarısında bulundu. Kutan, seçimlerin ertelenmesi konusunda küskünlere verdikleri desteğin gerekçesini de, şöyle açıkladı:

  ‘‘FP olarak 18 Nisan seçimlerinin ertelenmesi değil, Türkiye'nin hangi şartlarda seçime gideceği düşünülüyordu. Demokrasimizin standardının yükseltilmesi, siyasi faaliyetlerin güvence altına alınması için gayret gösteriliyordu. 18 Nisan'da seçim yapılacak diyoruz. Son 10 gündür FP olarak çektiğimiz zorluk, millet ve demokrasinin biraz daha nefes alması içindir.’’

  Kutan'ın sözleri iktidar kanadına hemen yansıdı. İktidar kanadı, Meclis'in tatile girmesine ilişkin ilk adım olarak, Danışma Kurulu'nu toplantıya çağırdı. DTP katılmayınca toplantı yapılamadı. İktidar kanadı bunun üzerine, tatil için grup önerisi vermeyi benimsedi. Ancak öğle saatlerine gelindiğinde Erbakan'a yakın milletvekilleri arkadaşlarına, ‘‘Bir yere ayrılmayın. Genel Kurul'a girin’’ talimatını verdi. Böylece seçimin ertelenmesine ilişkin gelişmelerde yaşandığı gibi, Kutan 2'nci kez ‘‘Sözü dinlenmeyen lider’’ konumuna geldi. FP Grup Başkanvekili Lütfü Esengün'ün Danışma Kurulu'ndan çıkarken, ‘‘Tatil kararına destek vermeyeceğiz’’ sözü de ortalığı karıştırdı. FP'de öğleden sonraki talimatla tavır değişikliği ortaya çıkınca, iktidar kanadı Meclis'i tatil girişimini askıya aldı.

  FP-DTP ve küskünler ittifakı Genel Kurul'daki durumlarını görmek için DTP Grup Başkanı Mahmut Yılbaş'ın girişimi ile seçimlerde ittifaklara olanak sağlanmasını öngören yasa önerisinin doğrudan gündeme alınmasını istedi. Oylama sonucu FP ve küskünlerin desteği ile DTP'nin önerisi kabul edildi. İktidar kanadı da, tatil kararına ilişkin öneriyi askıya aldı.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı