Gündem Haberleri

  Yine El Tayyip çilesi

  Hürriyet Haber
  16.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Meteoroloji yetkilileri, şiddetli yağışlar konusunda kent yöneticilerini önceden uyardıklarını bildirdi. Dün akşam şiddetlenen yağmur, İstanbulluyu yine eve dönüş yolunda perişan etti.

  İstanbul iki gün önce başlayan yağmurun yaralarını sarmaya fırsat bulamadan dün akşam bir darbe daha yedi. İstanbul'u Venedik'e döndüren yağmurları meteorolojinin raporlarla bildirdiği yetkililerin uyuduğu ortaya çıktı. Dün, yine iş çıkış saatinde şiddetini arttıran yağmur, İstanbulluyu yollarda yakaladı. Tıkalı olan deşarj sistemlerinin iflas etmesi yüzünden göle dönen yollarda kalan araçlar, binlerce İstanbulluya cehennem azabı yaşattı. Özellikle O-1 otoyolu Merter kesimi, Boğaziçi Köprü girişi, Bakırköy, Beşiktaş, Kadıköy yönlerine giden ana arterler akşam trafiğinin de etkisiyle saatlerce tıkalı kaldı. Yağmurun etkisiyle azalan görüş mesafesi ve kayganlaşan yol maddi hasarlı kazaların oluşmasına neden oldu. Kazalar yüzünden zorlukla ilerleyen trafik iyice arapsaçına döndü.

  DAVETSİZ MİSAFİR GERİ GELDİ

  İstanbul'u iki gündür hallaç pamuğu gibi atan sağanak yağışlar sonucu toplam 3 bin ev ve işyerini su bastı. Suları İSKİ ve itfaiye tarafından tahliye edilen evlerin bir kısmı dün akşam yine sular altında kaldı.

  İstanbul İtfaiye Müdürlüğü yetkilileri, dün yağan yağmurun özellikle gecekondu bölgelerindeki ve alt katlardaki evlerin su baskınına uğramasına neden olduğunu belirttiler. Dünkü yağmurda 2 bin 500 ev ve işyerinin su baskınına uğradığını hatırlatan yetkililer, dün de 500'e yakın ev ve işyerinin sulardan etkilendiğini kaydettiler. Dün akşam yine şidetini artırarak ‘‘buradayım’’ diyen yağış nedeniyle özellikle çilekeş Alibeyköy, Kağıthane, Kasımpaşa ve Şirinevler semtlerini ikinci kez perişan etti.

  METEOROLOJİ UYARMIŞ

  Meteoroloji Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Çağlar ise İstanbul'daki ani yağış öncesi valilik ve belediyelere ihbar yazısı gönderdiklerini söyledi. İstanbul'daki yağış miktarının uzun yıllar dikkate alındığında normalden fazla, ancak anormal olmadığına dikkat çeken Çağlar, yağışların sel felaketiyle sonuçlanmasının nedenini altyapı yetersizliği ve yanlış şehirleşmeye bağladı.

  Çağlar, ‘‘Sorunun günlük geçici tedbirlerle aşılacağına inanmıyoruz. meteorolojik verilerin dikkate alınması gerekiyor’’ dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı