Gündem Haberleri

  Yine baraka faciası

  Hürriyet Haber
  04.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmit Yuvacık'ta, depremzede ailenin kaldığı baraka yanınca, üç çocuğa mezar oldu. Çocuklarını kurtarmak için alevlerin arasına dalmak isteyen Selma Topçu adlı anneyi, komşuları güçlükle önledi.

  2, 3 ve 5 yaşlarında üç çocuk diri diri yandı

  DEPREM bölgesinde baraka ve çadır yangınlarına dün bir yenisi daha eklendi. İzmit'in Yuvacık Beldesi'nde depremzedelerin barındığı barakada çıkan yangında 2, 3 ve 5 yaşlarında 3 çocuk, diri diri yanarak can verdi.

  Yuvacık Belediyesi'nde işçi olarak çalışan ve Belediye Başkanı Hikmet Karaaslan'ın da akrabası olan Reşap Topçu, depremde evi ağır hasar gördüğü için, Baraj Gölü'nün hemen yanındaki Taksim köyü olarak da adlandırılan Yukarı Yuvacık Mahallesi'ndeki barakada ailesiyle birlikte yaşamaya başladı. Dün Reşat Topçu belediyede işindeyken, eşi Selma Topçu da çocukları 2 yaşındaki Abdulkerim, 3 yaşındaki Abdulkadir ve 5 yaşındaki Sevda'yı uyudukları için barakada bırakıp, 4 yaşındaki oğlu Furkan'ı yanına alarak günlük işleri yapmak amacıyla dışarıya çıktı.

  Saat 15.15'te, elektrik kontağı veya sobadan çıktığı sanılan yangınla baraka bir anda alevler içinde kaldı. Bir anda evinin yandığını gören Selma Topçu, çocuklarını kurtarmak için alevlar arasına dalmak istedi, ancak yangını söndürmek için koşup gelen komşuları tarafından engellendi.

  Vatandaşlar yangını söndürmek için çabalarken, arazinin engebeli olması nedeniyle itfaiye olay yerine geç ulaştı. Göz göre göre kül olan barakada, alevler arasından çıkamayan Abdulkerim, Abdulkadir ve Sevda Topçu kardeşler çığlıklar atarak diri diri yanıp can verdi.

  Yangını öğrenerek olay yerine gelen Reşat Topçu, eşi Selma ile akrabaları olan Yuvacık Belediye Başkanı Hikmet Karaaslan sinir krizleri geçirdiler.

  Aydın ve Antalya'da deprem

  BOĞAZİÇİ Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün ölçümlere göre önceki gece saat 23.21'de merkez üssü Kuşadası olan 3.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Antalya'da da dün saat 04.39'da merkez üssü Manavagat olan 3.4 büyüklüğünde bir deprem ölçüldü. 17 Ağustos depreminin artçıları dün saat 02.06'da Karamürsel'de 2.8 ve saat 05.00'te Gölcük'te 2.6 büyüklüklerinde iki sarsıntıyla sürdü.

  Afet ve kaza üniversitesi

  TÜRKİYE Trafik Kazaları Yardım Vakfı'nca ‘Ufuk Üniversitesi’ adıyla Ankara'da kurulan vakıf üniversitesi, gelecek yıl öğretime başlayacak. Tıp, hukuk, fen-edebiyat fakülteleriyle deprem konusunda eğitim veren bir enstitünün de bulunacağı üniversitede, ağırlıklı olarak kaza ve depremlere göre hizmet verecek bir sağlık grubu yetiştirilecek. Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı Başkanı Prof. Dr. Rıdvan Ege, Tıp Fakültesi'ne büyük önem verdiklerini, bu fakültede bir yandan tıp doktoru, bir yandan da acil tıp uzmanlığı, acil cerrahi uzmanlığı gibi her felakette hizmet verebilecek bir doktor grubu yetiştirileceğini söyledi. Ege, ‘‘İlk yardım ve trafik güvenliği dersi için trafik öğretmeni de yetiştirilecek’’ dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı